Okolí místa zásahu policisté uzavřeli. Evakuovali nejen lidi z budovy fakulty, ale i z okolních restaurací. Uzavření nábřeží přineslo dopravní kolaps na nábřeží, nejezdí ani tramvaje a stanicí metra Staroměstská vlaky jen projíždějí. Ulice v okolí jsou přeplněné, náměstí Jana Palacha nepřístupné. Kolony ale zasahují daleko: jak k Tančícímu domu, tak komplikují dopravu až v oblasti Letné.

O události informovali policisté na sociální síti X. Policisté zároveň vyzývají občany, aby se v blízkém okolí nezdržovali a nevycházeli z domu.

Podle informací policie je na místě nejméně patnáct mrtvých, další desítky lidí jsou zranění. Všichni byli transportováni do pražských nemocnic. Podle záchranářů poslední pacient opustil místo v sanitce v 16:56.

Online reportáž

Policisté zároveň zastavili v místě události i provoz městské hromadné dopravy. Linka metra A ve stanici Staroměstská místem pouze projíždí. O konkrétních opatřeních Pražské integrované dopravy se můžete dočíst zde.

Na místo přijela řada sanitek, jak těch velkých, tak menších s lékaři. Zdravotníci třídili zraněné podle priority potřeby jejich odvozu do nemocnic. Záchranná služba aktivovala traumatický plán. Dorazily i černé limuzíny, v nichž jsou zřejmě vrcholní představitelé. Na místo přijely nejen nejvyšší špičky policie, ale objevil se tam také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

close Opatření v metru po střelbě 21. prosince. info Zdroj: Deník/Milan Holakovský zoom_in Opatření v metru po střelbě 21. prosince.

Petr Nedoma, ředitel Galerie Rudolfinum, pro ČT24 uvedl, že střelce viděl na vlastní oči. „Osobně jsem byl svědkem toho, jak pachatel stál na ochozu a střílel směrem k Mánesovu mostu,“ popsal. „Nemohu říct jistě, jestli to byl pachatel. Viděl jsem mladého člověka, který měl v rukou zbraň typu samopal. Střílel opakovaně, s určitými prodlevami, pak vystřelil, dal ruce nahoru a zbraň hodil dolů na vozovku. Ta zůstala ležet na přechodu pro chodce.“

Evakuace byla ukončena, policisté na místě jsou ale stále ve střehu

Evakuace budovy byla dokončena kolem půl šesté večer, někteří studenti se před střelcem zamkli v jednotlivých místnostech. Policisté zároveň vyzývají všehcny, kteří jsou v uzavřeném perimetru, aby zavolali na linku 158 a budou bezpečně vyvedeni. Na místě nyní probíhá pyrotechnická prohlídka, policisté vyklidili Valentinskou ulici, mají podezření na bombu. Muž dávaný do souvislosti se střelbou vlastnil výbušniny.

Od Karlova mostu je místo páskami policie uzavřené. "Nemůžu vás pustit. Omlouvám se, ale nikdo tam nesmí," sdělil Deníku hlídající policista, který odklání turisty. Policie pouští za pásku jen místní obyvatele, kteří musí říct přesnou adresu a slíbit, že nebudou vycházet.

Navzdory tragédii se centum Prahy baví. Nebyl ani přerušen vánoční program v dolní části Václavského náměstí. Zde nejsou patrná žádná bezpečnostní opatření.

close Navzdory tragédii se centum Prahy baví. Nebyl ani přerušen vánoční program v dolní části Václavského náměstí. Zde nejsou patrná žádné bezpečnostní opatření. info Zdroj: Deník/Milan Holakovský zoom_in Navzdory tragédii se centum Prahy baví. Nebyl ani přerušen vánoční program v dolní části Václavského náměstí. Zde nejsou patrná žádné bezpečnostní opatření.

Informace o vývoji tragické události na pražské filozofické fakultě bedlivě sledují i bývalý studenti táborského gymnázia, kteří tam mají své spolužáky. Okamžitě si po sítích začali předávat informace o tom, zda jsou všichni v pořádku. "Naše děti jsou naprosto v šoku. Jsou tam jejich spolužáci i ze základky. Dlouho se jim jedna z kamarádek neozývala, tak vůbec nevěděli, co se jí stalo. Až teď asi před půl hodinou jim dala vědět ze sanitky. Tak snad bude v pořádku. Děti vůbec nechápou, co se to vlastně stalo," sdělila Deníku matka spolužáků z Tábora.

Brífink policejního prezidenta a ministra vnitra

Na křižovatce ulic 17. listopadu a Břehová se posléze uskutečnil tiskový brífink policejního prezidenta a ministra vnitra. V 21 hodin se mimořádně sejde i vláda. Ministr vnitra Vít Rakušan již vyzval veřejnost, aby uposlechla výzvy policistů zasahujících na místě.

„V tuto chvíli víme, že o život přišlo více než 15 lidí, dalších 24 lidí je zraněno," uvedl policejní prezident. „Žádáme veřejnost o strpení, zásah jednotlivých složek stále probíhá," dodal. Policie pracuje s velkou mírou pravděpodobnosti, že by střelba měla mít souvislost s mužem, který pochází z Kladenska.

close Tiskový brífink ke střelbě v Praze. info Zdroj: Deník/Martin Jůzek zoom_in Tiskový brífink ke střelbě v Praze.

Rakušan poděkoval všem zasahujícím složkám a požádal veřejnost, aby na sociálních sítích nevytvářela paniku.

Primátor hlavního města Prahy informoval o zřízení centra s občerstvením nejen pro zasahující. Psychologická pomoc je zároveň zřízena na krizové lince 227 272 225. 

Na místě stále platí přísná opatření

Po 19. hodině  začala policie pouštět hosty do hotelu. Bydlící blíže fakulty ještě nechává čekat. Pásky zůstanou pravděpodobně do rána. Lidi z bytu nemají vycházet.

Pět minut minut po sedmé hodině od filozofické fakulty odjel i vůz inspektora provozu pražských záchranářům což by mohlo znamenat, že záchranná služba ukončila zásah na pomoc těm kterým je ještě pomoci možné. Inspektor provozu totiž patří k těm, kteří v případě komplikovanějších zásahů řídí a koordinují činnost dalších. V zápětí odjížděl i další vůz pražské záchranky se kterým jezdí lékaři.

Na křižovatce Žatecké a Kaprovy ulice lidé ale nerespektují pásky a volně chodí po ulici. Jeden z policistu řekl, že je jich málo a nestíhaji chodce směřovat.

Ondřej z východních Čech, který nemá žádné informace o sestře Anetě. | Video: Milan Holakovský

Nejděsivější hodiny ve svém životě prožívá ve čtvrtek odpoledne a vpodvečer Ondřej od Jaroměře. Přijel do Prahy vyzvednout sestru, která studuje na filozofické fakultě, a odvézt ji domů na svátky. O sestře nemá žádné zprávy. Deník se s ním potkal u policejního zátarasu nedaleko budovy školy, kde čekalo i několik dalších příbuzných studentek a studentů. Ondřej zůstal v poslední. "Mám auto na pumpě asi půl hodiny cesty tady odtud a vůbec nevím, co mám dělat," řekl Deníku. Kde se sestra nachází a co je s ní, netuší. "Nic jsem se nedozvěděl ve škole, nic mi neřekli ani policajti, krčí rameny." Obvolával i nemocnice, ale nic se nedozvěděl. "Jen v Motole mi řekli, že tam není, a ve Vojenské nemocnici se se mnou ani nechtěli bavit," konstatoval. Netuší, zda sestra mohla být se střelcem v kontaktu. Velice ho ale znepokojuje, že mu nebere telefon. Dokázal přitom lokalizovat, kde se přístroj nachází. Je v budově školy - a zřejmě zůstává na stejném místě. Ondřej doufá, že už přijdou jen dobré zprávy.

Souvislost s vraždou v Klánovickém lese

Na brífinku, který představitelé policie a ministerstva vnitra uspořádali po půl deváté večer, zaznělo, že není vyloučeno, že střelec z filozofické fakulty by mohl být také hledaným pachatelem dvojnásobné vraždy z Klánovického lesa. Bližší informace by policie měla zveřejnit na tiskové konferenci, kterou uspořádá v pátek dopoledne. Všichni účastníci brífinku ze setkání s novináři pospíchali na jednání vlády