Se stejným omezením se od dnešního dne může konat i praktická výuka pro studenty posledních ročníků vysokých škol. V základních uměleckých školách a jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky pak mohou být individuální konzultace a výuka jednoho žáka s jedním učitelem.

Kvůli epidemii koronaviru přešly školy v první polovině října na výuku na dálku. Jako první se do nich minulý týden vrátilo zhruba 216 tisíc žáků z prvních a druhých tříd a přibližně 27 tisíc dětí ze všech ročníků speciálních škol. Dnešní znovuotevření dalších škol umožnilo zlepšení epidemie z pátého stupně rizika nákazy na stupeň čtvrtý.
Žáci a studenti se musí ve škole učit ve stejném kolektivu, což někteří ředitelé škol kritizovali. Zejména na gymnáziích totiž až dvě třetiny rozvrhu maturantů tvoří volitelné předměty, kam jsou zapsaní žáci z různých tříd. V řadě škol proto budou mít ve škole jen společné předměty, jako je matematika nebo čeština, a maturitní semináře budou pokračovat distančně.
Povinné roušky
Pro všechny studenty ve škole jsou povinné roušky i ve výuce. Platí navíc zákaz zpěvu a tělocviku. Výjimkou mohou být například konzervatoře nebo sportovní gymnázia.

Část studentů se dnes vrací i k praktické výuce na vysokých školách. Týká se to posluchačů posledních ročníků, kteří teď v době nouzového stavu nepracují povinně ve zdravotnictví či sociálních službách.
Do základních uměleckých škol se podle statistik ministerstva školství může vrátit zhruba 158 tisíc dětí, které se tam učí hrát na hudební nástroje. Naopak jazykové školy individuální výuku tak často nenabízí, takže ji zřejmě moc nevyužijí.

Jako další se od pondělí má do lavic vrátit zbytek prvního stupně a třídy z druhého stupně základních škol a nižšího stupně víceletých gymnázií se budou střídat v prezenční a distanční výuce.