Navrhovaný předpis přitom už stačil rozpoutat na internetu takřka kulturní válku. Desítky rozzlobených učitelů na facebooku například diskutovaly o tom, že jim vláda chce brát z učeben umyvadla a co si bez nich počnou „výtvarkáři“. Jak ale vysvětlil ředitel Odboru ochrany veřejného zdraví na ministerstvu zdravotnictví Matyáš Fošum, nová vyhláška nic takového neznamená, jen umožňuje zřídit učebnu bez umyvadla tam, kde není potřeba.

Velké vášně vzbudily i zvěsti o zavádění unisex toalet. Novela však pouze umožní nemít všechna hygienická zařízení dělená na dámská a pánská. Například na školách, kde se vzdělávají výhradně dívky, či naopak chlapci.
„Novelou vyhlášky se neboří žádné zažité společenské standardy. Nepodporuje unisexové záchody, neslučuje existující pánské a dámské toalety,“ uklidnila poslankyně Renata Zajíčková.
Rozvolnění i zpřísnění
Odpadnou i přesné požadavky na venkovní pozemek. Využít půjdou nedaleké veřejné prostory jako například obecní hřiště. Zruší se také nutnost oplocení školského zařízení. Nebude dána minimální plocha na žáka, tu si upraví zřizovatel s ohledem na to, zda se bude jednat o školku, dětskou skupinu, devítiletku nebo střední školu. Orgány na ochranu veřejného zdraví pak posoudí, zda je navrhovaná plocha pro dané účely dostatečná. Zruší se i nutný počet litrů pitné vody na žáka.

Vyhláška nebude vyžadovat zřizování speciálních úklidových komor, nestanoví frekvence generálního úklidu a vymalování. Některé požadavky se ale přece jen naopak zpřísní, kupříkladu na kvalitu a obměnu vzduchu nebo na co nejkvalitnější denní osvětlení.
Fošum z ministerstva zdravotnictví zdůraznil, že všechny změny se budou vztahovat až na objekty vznikající poté, co novela začne platit. „Neznamená to, že se začnou nákladně přestavovat ty stávající,“ doplnil.
Nezodpovězené otázky
Poslankyně Renata Zajíčková uvedla, že změna umožní snadněji proměňovat nově vznikající školské budovy podle demografického vývoje. „Aby se zřizovatel mohl rozhodnout, že postaví základku a později z ní vytvoří střední školu nebo domov pro seniory. Objekt by se pak stavěl již s touto představou,“ vysvětlila.
Některým lidem znepokojeným plánovanou novinkou ale vadí její vágnost. „Tak jak je nová vyhláška formulovaná, otvírá spoustu prostoru pro interpretaci, co se smí a nesmí, co je a není dostatečné. Nechává také spoustu otázek nezodpovězených,“ namítl Jindřich Fialka z neziskovky Sto skupin, jež zakládá dětské skupiny po Česku.