„Vláda bude jmenována tak, jak jsem ji navrhl, tedy včetně Jana Lipavského. S prezidentem jsme se shodli na tom, že nechceme zatěžovat naši zemi ústavním sporem ve chvíli, kdy ji sužuje pandemie. Naše diskuze byla velmi otevřená a místy i tvrdá. Tento styl komunikace však oceňuji, pokud vede ke zdárnému řešení jako v tomto případě," uvedl Fiala.

Státnický krok

Fiala na tiskové konferenci také ocenil prezidentův státnický krok. „Pan prezident si uvědomuje složitou situaci, ve které jsou čeští občané. Rozhodl se proto ke státníckému kroku jmenovat vládu tak, jak jsem ji navrhnul. Výhrady k osobě Jana Lipavského trvají, podmínky si ale prezident nekladl," doplnil Fiala.

Dodal, že s prezidentem hovořil i o možné žalobě - konkrétně o tom, co by pro Česko znamenala.

Jan Hamáček
Bakalář Lipavský prezidentovi vadí, maturant Hamáček ale ne

Nový kabinet bude jmenován v pátek v 11:00 na zámku v Lánech. O důvěru chce vláda požádat ve Sněmovně v polovině ledna, až bude mít hotové programové prohlášení. Fiala předpokládá, že to bude v týdnu kolem 12. ledna. Místo lidoveckého kandidáta Zdeňka Nekuly, který je v izolaci kvůli nákaze covidem-19, pověří Zeman při jmenování vlády vedením zemědělství dočasně předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) je rád, že prezident Zeman s designovaným premiérem Fialou našli shodu a nová vláda bude jmenována v pátek.

Zeman v pátek potvrdil, že Lipavského do čela české diplomacie jmenovat nechce. Jako důvody svého postoje uvedl nedostatečnou kvalifikaci nebo odtažité vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce. Lipavského a hlavu státu rozdělují také odlišné názory na vztahy k Rusku nebo k Číně, což ale Zeman v oficiálním vyjádření jako příčinu svého nesouhlasu nezmínil.

Kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti) hovoří s novináři po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 7. prosince 2021 na zámku v Lánech na Kladensku
Spor o Lipavského: Koalice má dvě varianty, zahraničí může vést Fiala i Bartoš

Koalice za kandidátem na ministra zahraničí stojí. Její lídři se v minulosti shodli na tom, že v případě jeho nejmenování by museli podat k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu. Ústavní soudci by poté museli vymezit ústavní pravomoci prezidenta při jmenování ministrů.

Potlesk pro Fialu

Politici na sociálních sítích považují dohodu na jmenování vlády v celku za velký úspěch designovaného premiéra. "Velký úspěch nastupujícího premiéra Petra Fialy. Nová vláda bude jmenována včetně všech ministrů, tak jak byli navrženi. Je dobře, že jsme si stáli za svým a je potřeba ocenit rozumný přístup všech aktérů. Teď budeme moci začít pracovat pro občany naší země," uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Česko bude mít podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové v pátek kompetentní a úplnou vládu. "Jsem ráda, že nebude veden spor mezi prezidentem a premiérem. Své síly musíme napnout do řešení problémů země. Ráda bych poděkovala Petru Fialovi, že trval na dodržení ústavy," poznamenala.

Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš: Éra devadesátek se nevrátí. Věřím Fialovi

"Jsem rád, že se pan prezident rozhodl přehodnotit svůj postoj a jmenuje vládu jako celek. Vzhledem k trvající covid krizi to považuji za státnický krok. Oceňuji také Petra Fialu, že dodržel své slovo. Trvat na jmenování všech ministrů a neodcházet od jednacího stolu se vyplatilo," uvedl lidovecký předseda Marian Jurečka.

Také předseda Pirátů Ivan Bartoš ocenil, že se Zeman zachoval s respektem k ústavě. "Děkuji za odvedenou práci premiéra Petra Fialy a podporu všech koaličních partnerů," napsal.