Většina Britů během svého života zažila jediného panovníka - královnu Alžbětu II., která zemi vládla celých 70 let. Byť následníkem trůnu byl od počátku automaticky její prvorozený syn Charles, objevovaly se i názory, trůn by měl po smrti královny převzít spíše jeho mnohem populárnější syn - vévoda z Cambridge William.

Na přání Alžběty II. se přesto novým britským králem stal Charles. Krátce po skonu královny bylo oznámeno, že ponese jméno Charles III. (Karel III.). Jeho manželka, Camilla Parker-Bowlesová, bude nově titulována jako královna manželka. Jde o titul, o jehož používání poprosila Alžběta II. několik měsíců před svou smrtí.

Nové mince a bankovky

Brity čeká v následujících letech výměna bankovek. Na těch nyní používaných je totiž tvář královny Alžběty II. Po její smrti by tyto peníze měly být postupně staženy z oběhu a nahradí je bankovky s tváří nového panovníka. Portrét prince Charlese, který bude použit pro tento účel, byl již vyhotoven. 

close Britské libry info Zdroj: Profimedia.cz zoom_in Britské libry

Ačkoli bankovky i mince by měly být nahrazeny co nejdříve, vzhledem k tomu, že není možné najednou stáhnou z oběhu všechny libry, se zdá být pravděpodobné, že několik let se budou objevovat i bankovky a mince s tváří Alžběty II.

Nové znění britské hymny

Briti se budou muset naučit nové znění britské hymny. Do nynějška používaný text totiž v sobě obsahuje i formulaci „Bůh ochraňuj královnu“. Po smrti Alžběty II. se tento text mění na „Bůh ochraňuj krále“.

| Video: Youtube

Nové tituly pro Williama a Kate

Jakmile se novým britským králem oficiálně stane Charles, změní se i postavení prince Williama a jeho manželky Kate. Williamovi nyní v nástupnické linii posunul na první místo a proto přijme titul princ z Walesu, který tradičně patří následníkovi trůnu. 

Jeho žena Catherine, dosud titulována jako vévodkyně z Cambridge, se nově stane princeznou z Walesu. Tento titul naposledy patřil její zesnulé tchýni, princezně Dianě