Itálie, která na jaře šokovala svět i sebe samu, když byla kvůli počtu pacientů s koronavirem v bohatém regionu na severu zcela přeplněna kapacita nemocnic, znovu čelí systémové krizi. Země tento týden překročila symbolickou hranici jednoho milionu nakažených od začátku epidemie.

"Stále více se přibližujeme k okamžiku, kdy situaci přestaneme zvládat. Nevím, kdy se to stane, ale už nezbývá mnoho času," říká Cabrini, který řídí jednotku intenzivní péče v nemocnici Circolo ve městě Varese, nedaleko od švýcarských hranic. Jedná se o největší zdravotnické zařízení v okrese severozápadně od Milána, kde žije zhruba milion obyvatel.

Na jaře nemocnice rozšířila kapacitu své intenzivní péče z 20 na 45 lůžek. Minulý víkend na oddělení leželo 38 pacientů a Cabrini chystá další nová místa, i když, jak říká, "by se toho býval radši vyvaroval".

I když je situace na italských jednotkách intenzivní péče znovu kritická, není to situace těchto oddělení, která v podzimní vlně epidemie lékaře nejvíce znepokojuje. Neklid vzbuzují infekční a další oddělení mimo intenzivní péči, kde se obvykle léčí mladší pacienti, kteří ale někdy vyžadují dlouhou hospitalizaci.

Svaz italských lékařů tento týden vyzval k zavedení celostátní karantény, aby se předešlo kolapsu zdravotnického systému. Vláda čelí ostřejší kritice než na jaře, kdy zdravotnická krize vyvolala vlnu solidarity.

Ve středu bylo 52 procent lůžek v italských nemocnicích obsazeno pacienty s nemocí covid-19, což je nad varovnou hodnotou 40 procent zavedenou ministerstvem zdravotnictví. V Lombardii byla naplněna kapacita pro pacienty s covidem-19 ze 75 procent, v Piemontu z 92 procent a Jižním Tyrolsku dokonce z 99 procent.

Lombardie jako ohnisko nákazy 

Lombardie, která je nejlidnatějším a nejrozvinutějším italským regionem, je znovu ohniskem nákazy. Nemocnice v tomto regionu prochází vnitřní reorganizací, jejímž cílem je vyhnout se přerušení veškeré neakutní péče, jak se stalo při první vlně. Nicméně v Lombardii a sousedícím Piemontu kvůli rozšíření kapacity pro pacienty s covidem zavřela chirurgická, dětská a geriatrická oddělení. A Benátsko se chystá zrušit všechny neakutní zákroky.

"Musíme ale poskytovat alespoň minimální úroveň péče i dalším nemocným," říká Cabrini. "Pokud bychom zavřeli pohotovost, tak by milion lidí zůstalo bez urgentní péče. A to nesmíme dopustit."

Nemocnice se teď snaží najít dostatek vyškolených specialistů, a to hlavně anesteziologů pro jednotky intenzivní péče, a dalších zdravotníků. Jedná se o náhradu za lékaře a zdravotní sestry v karanténě.

Zdravotnické úřady jsou velmi znepokojeny tím, že se nákaza už netýká pouze regionů na severu Itálie ale rozšířila se na jih země. A tam je zdravotnictví méně odolné. Ve čtvrtek italská média zveřejnila šokující video z jedné neapolské nemocnice. Na záběrech je vidět mrtvý muž, který leží na toaletách oddělení pro pacienty s covidem-19.

Na severu Itálie, mezi Milánem a švýcarskými hranicemi, ohnisko epidemie ožilo a oblast tak je po krátké letní pauze znovu zasažena epidemií.

"Představte si vysoké ale úzké cunami, které udeřilo, jako by byla válka, na zdravotnictví v těchto oblastech," říká o březnové a dubnové vlně koronaviru, která smrtelně zasáhla okresy Bergamo, Cremona a Lodi, dr. Massimo Puoti, který vede infekční oddělení v největší milánské nemocnici Niguarda. "Nyní zažíváme další vlnu, která se ale od té první liší. Je o něco nižší a výrazně širší, takže existuje riziko, že počty nakažených budou vyšší než v březnu," dodává.

Znovuotevření polní nemocnice 

Aby se tlak na největší nemocnici v Miláně snížil, úřady na konci října znovu otevřely polní nemocnici na milánském výstavišti. Nemocnice Circolo ve Varese nechala převést méně závažné pacienty s covidem-19 do dalších dvou nemocnicích v oblasti, což při první vlně nebylo nutné. Doktor Cabrini vyzval krajské orgány, aby našly další lůžka. Cílem je zaručit péči také pacientům, kteří trpí jinými nemocemi než je covid-19.

"Stále tu jsou lidí, kteří nevěří, že existuje druhá vlna nákazy," říká doktor Cabrini. "Já ale vidím, že na pohotovost přichází zástupy lidí. Pokud se nezmění náš přístup a lidé nebudou dostávat péči nejen ve Varese, ale také v Turíně či Miláně, tak zůstaneme přitlačení zády ke zdi."