Možná se pyšní nejvyšší budovou světa, restaurace v ní už ale nadále není na světě nejvýše položenou restaurací sídlící v mrakodrapu. Dubaj přišla o jedno ze svých prvenství. Podle rozhodnutí komise Guinessovy knihy rekordů je totiž nově nejvýše položeným gastro podnikem na planetě, který sídlí uvnitř budovy, restaurace v jedné ze šanghajských věží.

Novým držitelem světového rekordu je podnik Heavenly Jin v mrakodrapu Shanghai Tower. „Restaurace se nachází ve 120. patře, což znamená, že je ve výšce 556,36 metrů nad zemí. Provozovna je součástí hotelu J Hotel. Samotná věž je s výškou 632 metrů třetí nejvyšší budovou světa,“ shrnuje základní údaje CNN.

Vysoká poloha i gastronomie

Hotel s novou rekordní restaurací otevřel ve druhé polovině loňského roku. V podniku se nají najednou 256 lidí. Část míst se nachází v pěti soukromých saloncích. Kromě úchvatného výhledu hosty čeká nezapomenutelný gastronomický zážitek. „Menu tvoří tradiční pokrmy vytvořené novým přístupem, zahrnuté jsou elementy z evropské, japonské a čínské kuchyně,“ nastiňuje stanice CNN. Interiér zdobí výjev z Hedvábné stezky, složený z mozaikových dlaždic.

Čínská restaurace zápisem v knize rekordů sesadila z trůnu podnik v Dubaji, nacházející se v nejvyšší budově světa, Burdž Chalífa. „Tamní At.mosphere se nachází ve 122. patře, ve výšce 441,3 metrů nad zemí,“ připomíná CNN.

Mimochodem, ohledně restauračních výškových rekordů je tento pro Čínu už druhý. Tím prvním je nejvýše položená otáčivá restaurace na planetě. Podnik Twist, nacházející se ve výšce 422,8 metru, najdou lidé v Kantonu. V tomto městě sídlí ve 106. patře mrakodrapu Canton Tower, který se rovněž nalézá v seznamu deseti nejvyšších budov světa. Aktuálně si drží čtvrtou příčku.

Z části běžný mrakodrap, zčásti unikátní park. Australské město Melbourne se do roku 2028 dočká nové dominanty v podobě věžáku STK BNK by Beulah.
Unikátní mrakodrapy. V Austrálii postaví nejvyšší vertikální zahradu světa

U nového rekordu je však vždy potřebné zmínit, že jde o nejvýše položenou restauraci v budově. Na světě jsou totiž i podniky ještě ve větší nadmořské výšce, tu jim ale zajistila příroda. Rekordmankou je v tomto směru bolívijská restaurace Chacaltaya nacházející se ve stejnojmenném lyžařském resortu. Je umístěna ve výšce 5 340 metrů nad mořem.

Tento rekord však nebyl jediným, o který podnik v šanghajské věži usiloval. Stejně tak hotel, jehož je součástí, požádal o udělení titulu nejvyšší hotel světa - a dokonce se jako takový oficiálně prezentuje. V tomto směru se však Dubaj zatím pokořit nedala a i podle komise z Guinessovy knihy rekordů prvenství skutečně stále patří oblíbené arabské destinaci. „Důvodem pro to je, že komise takový titul přiděluje pouze hotelům, které zaplňují celou budovu, v níž se nachází. J Hotel v Shanghai Tower je ovšem pouze jedním z podniků v multifunkčním mrakodrapu," vysvětluje CNN. Nejvyšším hotelem světa tak zůstává Gevora Hotel v Dubaji, který dosahuje výšky 356 metrů.