"Bude v Kábulu, aby se tam setkal s představiteli džihádistů a s politickými činiteli za účelem vytvoření vlády se zapojením různých skupin," sdělil agentuře nejmenovaný představitel radikálního islamistického hnutí.

Mulla Abdul Ghaní Barádar se vrátil do Afghánistánu v úterý, dva dny poté, co se Tálibán po dvaceti letech v zemi opět chopil moci. Předtím byl v Kataru, kde řídil politický výbor Tálibánu a vedl tam za hnutí mírová jednání se Spojenými státy.

Afghánské rodiny před letištěm v Kábulu.
Z Afghánistánu odletělo 12 tisíc lidí. Evakuční proces je pomalý a riskantní

AFP připomněla, že Barádar při návratu do země přistál v Kandaháru, který leží na jihu Afghánistánu. Město bylo epicentrem moci Tálibánu za jeho vlády v letech 1996 až 2001. Ve stejnojmenné provincii, jejímž je Kandahár správním střediskem, se hnutí na počátku 90. let minulého století také zrodilo. Založil ho právě Barádar společně s Muhammadem Umarem, který zemřel v roce 2013.

Síly odporu vůči radikálnímu hnutí Tálibán získaly pod kontrolu tři okresy nedaleko údolí Pandžšír na severu Afghánistánu, kde jsou shromážděny zbytky afghánských vládních jednotek a různých milicí. Na twitteru to dnes oznámil afghánský ministr obrany Besmilláh Chán Muhammadí, který se zavázal tálibům vzdorovat, informovala agentura Reuters.

Jeden z protestů v Kábulu proti vládě Tálibánu.
Ženy znásilní a zabijí. Raději si vezmu život. Studentka popsala dění v Kábulu

Bojovníkům a vojákům se podařilo získat kontrolu nad oblastmi v provincii Baghlán severně od Pandžšíru, který se rozkládá na úpatí masivu Hindúkúš. Není přesně jasné, jaké síly se na této akci podílely, podle Reuters jde ale o další z rozptýlených náznaků opozice vůči Tálibánu. Ten nad Afghánistánem získal kontrolu při bleskové kampani, kdy během týdne dobyl hlavní afghánská města včetně Kábulu.

Šest tisíc bojovníků

Afghánská stanice Tolo News s odkazem na šéfa místní policie uvedla, že si boje v Baghlánu vyžádaly řadu obětí. Tálibán se k incidentu nevyjádřil.

Z Pandžšíru se proti Tálibánu zavázali bojovat i dosavadní viceprezident Amrulláh Sálih a Ahmad Masúd, syn někdejšího vůdce Ahmada Šáha Masúda, který bojoval proti sovětským vojskům i jednotkám Tálibánu v 80. a 90. letech minulého století. Lidé blízcí Masúdovi uvedli, že se v Pandžšíru shromáždilo okolo 6 tisíc bojovníků, kteří mají k dispozici několik vrtulníků a armádních vozidel. Opravili si také některá obrněná vozidla, které po sobě v 80. letech zanechaly sovětské jednotky.

Bojovníci Tálibánu ve městě Herát
Brutální řádění Tálibánu: zmasakroval několik příslušníků Hazárů

Podle agentury Reuters opozice v Pandžšíru patrně nemá žádnou vazbu na podle všeho nekoordinované protesty v některých městech na východě Afghánistánu. Tyto projevy odporu však představují potíže, kterým může Tálibán při upevňování moci čelit.

Radikálové se zatím nepokusili do Pandžšíru vstoupit. Západní diplomati i někteří odborníci jsou však skeptičtí ohledně toho, nakolik budou skupiny shromážděné v údolí schopny bez vnější pomoci projevit účinný odpor.