Kiřina matka zemřela, když byla ještě dítě. Její otec Jevhen Obedinskij, bývalý kapitán ukrajinského národního týmu ve vodním pólu, byl 17. března zastřelen, když se ruské jednotky probojovaly do jihovýchodního města Mariupol.

Hrozí jí ruský sirotčinec

O několik dní později se Kira a přítelkyně jejího otce zoufale snažily, spolu se sousedy, uprchnout z města pěšky. Dvanáctiletá dívka však po výbuchu nášlapné miny utrpěla zranění a byla převezena do nemocnice v Doněcké oblasti, kterou ovládají Moskvou podporovaní proruští separatisté. 

Teď se Kiřin dědeček Oleksander obává, že svou milovanou vnučku už nikdy neuvidí. Před časem mu prý volal úředník ze separatistické vlády v Doněcku a vyzval ho, aby si pro ni přijel, kvůli válce je taková cesta však nemožná. Ve strachu o její budoucnost se poté spojil s nemocnicí, kde Kira leží, a tam mu bylo řečeno, že děvče bude nakonec posláno do sirotčince v Rusku.

Únosy dospělých i dětí

Tento příběh bohužel není ojedinělý. Každá strana války však mluví zcela jinou rétorikou. Zatímco ruská vláda tvrdí, že pomohla do bezpečí za ruskou hranici přesunout nejméně 60 tisíc Ukrajinců, Ukrajinská vláda uvádí, že zhruba 40 tisíc lidí bylo přemístěno proti své vůli.

Civilisté ve válkou zničených ulicích Mariupolu
Pětačtyřicet dnů v pekle. Manželé uprchli z Mariupolu, teď popsali svůj příběh

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky uvedl, že od 24. února, kdy ruské síly vtrhly na Ukrajinu, přišlo do Ruska přes 433 tisíc ukrajinských uprchlíků.

Ukrajinští představitelé uvedli, že tisíce lidí byly násilně deportovány na ruské území poté, co ruské jednotky zablokovaly bezpečný průchod na území ovládané Ukrajinou. Evakuované osoby pak přesunuli proti jejich vůli do odlehlých částí Ruska. 

V rozhovoru pro CNN ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko, že nutí lidi prchající z Mariupolu k odchodu do Ruska. „Několik tisíc, desítek tisíc lidí bylo donuceno k evakuaci směrem do Ruské federace a my nevíme, kde jsou, nezanechali po sobě žádnou dokladovou stopu. Mezi nimi je několik tisíc dětí, chceme vědět, co se s nimi stalo. Zda jsou v dobrém zdravotním stavu. Bohužel o tom prostě nejsou žádné informace,“ řekl ukrajinský prezident. 

Moskva veškerá tvrzení o nucených deportacích odmítá, označuje je za lži a tvrdí, že Ukrajina brání jejímu úsilí o „evakuaci“ lidí do Ruska. CNN však hovořila s řadou Ukrajinců, kteří uvedli, že dostali pouze dvě možnosti: Buď odejít do Ruska, nebo zemřít. V rozhovorech s deseti lidmi, včetně místních obyvatel Mariupolu a jejich blízkých, mnozí popisují, jak se ruští vojáci a vojáci Doněcké lidové republiky sjíždějí do protiatomových krytů a nařizují těm, kteří jsou uvnitř, aby okamžitě odešli.

Ukrajinští vojáci vynášejí ze zničené vesnice ruské rakety.
Rodina chtěla před Rusy uniknout přes řeku do bezpečí. Cestu přežila jen matka

Ukrajinští a američtí představitelé a nezávislí pozorovatelé v oblasti lidských práv také tvrdí, že ruské a separatistické jednotky zpracovávají desítky tisíc ukrajinských civilistů v takzvaných „filtračních táborech“, kde jsou před odesláním do Ruska biometricky prověřováni a jsou jim zabavovány telefony.

Neplakej, dědečku

Tyto informace potvrzuje i zoufalý dědeček dvanáctileté Kiry. Rusové jí prý odebrali doklady a řekli, že jí v Rusku budou poskytnuty nové. Děvčátko navíc nyní ruská strana používá jako loutku v informační válce. 

Ruská média, která opakovaně bagatelizují brutalitu konfliktu na Ukrajině, ukázala video, na němž Kira spokojeně mluví o tom, jak jí občas dovolí zavolat dědečkovi. To je důkaz, že nebyla unesena, jak uvedl jeden z ruských televizních moderátorů, který tvrzení o únosu  označil za další „ukrajinský podvrh“.

Oleksander mezitím obdržel od Kiry zvukový vzkaz, ve kterém mu říká, aby neplakal. Mladá dívka, která ve válce s Ruskem přišla o rodinu, svobodu i domov, však nedokáže zastavit vlastní slzy. „Tak dlouho jsem tě neviděla,“ říká. „Chce se mi plakat.“