"Až do našeho výzkumu si většina lidí myslela, že účelem zdi bylo zastavit Čingischánovu dobyvatelskou armádu sjednocených mongolských kmenů. Náš závěr ale je, že její účel spočíval spíš v tom, sledovat a případně regulovat pohyb lidí a hospodářských zvířat, možná proto, aby se dal zpoplatnit," uvedl podle francouzské agentury AFP Gideon Shelach-Lavi z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, jenž byl vedoucím týmu, který zeď dva roky studoval. Výslednou práci tým zveřejnil v odborném titulu Antiquity.

Zbytky neolitického chrámu Göbekli Tepe v Turecku
Záhada zázračného chrámu: stavitelé použili geometrii v době, kdy neznali písmo

Severní linie zdi leží většinou na území dnešního Mongolska a prochází tady horskými údolími. Její výška je relativně nízká a zeď se vyskytuje poblíž cest, což naznačuje, že neměla vojenskou funkci. Podle Shelacha-Laviho zde mohlo docházet k živému přeshraničnímu pohybu například proto, že lidé ve středověku vyhledávali během krátkých chladných období jižnější a teplejší místa vhodná pro pasení dobytka.

Stavba Velké čínské začala ve třetím století před naším letopočtem a pokračovala po dlouhá staletí. Zeď byla rozdělena do úseků čítajících dohromady tisíce kilometrů. Její severní část, známá také jako "Čingischánova zeď" s odkazem na legendárního mongolského dobyvatele, byla postavena v období od 11. do 13. století. Zeď je vyplněna udusanou zemí a doplňují ji desítky strážních a signálních věží.

Archeologii pomohly nové metody

Tým izraelských, mongolských a amerických vědců pod vedením Gideona Shelacha-Laviho použil k jejímu zmapování drony, satelitní snímky s vysokým rozlišením i tradiční archeologické postupy, s jejichž pomocí prohledával zdi a hledal artefakty, jež by umožnily přesnější datování doby vzniku. Zvlášť severní strana zdi byla podle Schelacha-Laviho do současnosti vědci značně přehlížena.

Umělecká představa nejstarší známé diskové galaxie, která se zřejmě rozzářila už půldruhé miliardy let po Velkém třesku
Tajemství diskové galexie odhaleno. Je mnohem starší, než se myslelo