Poker je hra, ve které vítězí hráč s nejlepšími kartami. Zdá se vám na té větě něco zvláštního? Správně, je to úplný nesmysl. Až překvapivě často vyhrává hráč, který nejlepší karty ani zdaleka nemá. Způsob, díky kterému se tak děje, nazýváme bluffování.
Bluffování je v základním významu hra navzdory síle svých karet. Hráči bluffují skoro pořád. Když hráč zrovna nemá dobré karty, může se vsazením dostatečně vysokého počtu žetonů banku zmocnit, v případě, že protihráči své karty zahodí.
Když hráč drží mimořádně silnou kombinaci, nejlepším a nejčastějším stylem hry je zase bluffování. Hráč příliš nesází, hraje pomalu, hodně přemýšlí, tváří se třeba i trochu nešťastně. Nehraje agresivně a iniciativu v sázení přenechává soupeři.
Pokud ale drží hráč pouze středně dobrou kartu, není bluffování ideální. V takovém případě je lepší poměrně agresivně vsadit, aby si protihráči investici dobře, nejlépe úplně, rozmysleli.
Nejlepší na pochopení je uvedení modelové situace a její rozebrání.
U stolu sedí tři hráči. Povinné sázky, blindy, jsou ve výši 25/50 žetonů. První drží kombinaci 10, J, druhý našel na stole K, 9, a třetí 4,4.
Všichni hráči dorovnají velký blind a dealer otočí flop. 9, 3, A. Po takovém flopu první hráč (10, J) nedrží skoro nic. Pro postupku by potřeboval pomoc dvou karet (Q,K nebo 7,8 nebo 8,Q). Nemá ani výhodnou pozici, protože musí hrát jako první.
Pokud by se rozhodl bluffovat, v tomto případě reprezentovat eso (přesvědčit sázkou protihráče, že má eso v ruce).
Ale jaká je optimální sázka pro bluff? V banku jsou tři velké blindy, tedy 150 žetonů. Vhodný bet prvního hráče je mezi sto padesáti a třemi sty žetony. Taková sázka by měla donutit oba zbývající hráče karty složit.
Pokud by ale první hráč nebluffoval a pouze by tzv. checkoval, výrazně lepší šanci na bluff by měl druhý hráč. S dvojicí devítek a s ideou, že A nemá první hráč (jinak by vsadil) může a měl by sázet. Minimálně výši banku (150 žetonů), klidně však i 300 žetonů, aby oba protihráče donutil karty zahodit.
Třetí hráč má výhodu pozice. Může hrát až poté, co se vyjádří první dva a podle toho reagovat. V případě, že ani jeden z hráčů před ním nevsadí, je téměř jeho povinností učinit tak sám, klasicky ve výši banku.
Kdyby se ale některý z hráčů odhodlal k sázce, musel by své čtyřky zahodit, nebo výrazně navýšit sázku (raise). Takový krok by byl, vzhledem k tomu, že hrozba esa visí nad všemi hráči, velmi účinný.
K bluffování jsou potřeba pevné nervy a taky pořádná porce štěstí. Základní podmínkou pro úspěšný bluff je ale hra z pozice, což v pokeru znamená to, že hráč, který se na bluff chystá, by měl hrát vždy jako jeden z posledních a mít tak přehled o akcích soupeřů.
Tadeáš Nový