Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Více dětí se letos zranilo na čtyřkolce

České Budějovice – V létě pravidelně přibývá závažnějších úrazů

8.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

Téměř celé prázdniny i první školní den strávila dvanáctiletá Vendula Urbanová na lůžku. Byla jedním z více než 200 zraněných, které přijali během letošních prázdnin na dětském oddělení českobudějovické nemocnice. Co se týče úrazů je totiž léto pro děti nejkritičtějším obdobím.

„Jela jsem na kole, najednou jsem se lekla a upadla,“ popsala Vendula nehodu při níž si zlomila ruku. Právě zlomeniny po pádech z kola, bruslí nebo stromů jsou nejčastějšími dětskými letními úrazy. Časté jsou také pohmožděniny, úrazy hlavy a popáleniny.

„Celkově se letošní prázdniny nijak zvlášť nevymykaly předchozím, trochu se ale změnila struktura. Objevilo se víc poraněných motorkářů a úrazů z motorových čtyřkolek,“ řekl zástupce primáře Jiří Klíma. Podle lékařů mnohdy dětské čtyřkolky sice vypadají jako hračky, ale jsou velmi nebezpečné, protože se jedná o relativně silné stroje bez záchranných pásů, které málokdo dokáže dobře ovládat. „Dítě může najet na kámen nebo pařez a dopad bývá tvrdý,“ dodal lékař Ivan Fanta.

V letošním roce také doputovala řada dětí do nemocnice přímo z dětského hřiště. Přibývá totiž různých rekreačních volnočasových center, ve kterých však nejsou atrakce dobře zabezpečené. „Provozovatelé například podceňují kulatý balík slámy, který sice slouží jako ochrana při automobilových závodech, ale pro hřiště je naprosto nevhodný,“ zdůraznil Fanta. Sláma podle něj rozhodně nemůže nahrazovat ochrannou bariéru, protože balík je velice tvrdý. „To je jako když dítě spadne na balvan,“ dodal.

Dětské úrazy

Na dětském oddělení českobudějovické nemocnice přijmou měsíčně kolem 70 závažněji zraněných pacientů. V letních měsících bývá hospitalizovaných více než sto. Jedná se však pouze o poranění, která vyžadují pobyt v nemocnici. Traumatologickou ambulancí projde s menšími úrazy ročně až deset tisíc dětí.

Lékaři na dětském oddělení také poznají, že v okolí otevřeli novou atrakci. Když se například na budějovické plovárně objevila skluzavka se špatně umístěným držadlem, v nemocnici přijali několik dětí s rozseknutou hlavou.

Zrádné jsou i trampolíny na hřištích a zahradách domů. „Na trampolíně musíte umět skákat a považuji za naprosto nevhodné, aby na ní bylo více dětí. Hrozí tu úrazy končetin a hlavy, časté bývá i poranění páteře,“ připomněl Fanta.

Přesto lékaři přiznávají, že v mnohém jsou lidé opatrnější než dříve. Projevilo se to především u cyklistů. Stále více dětí již nosí při jízdě na kole helmu a proto ubylo závaznějších zranění. „V některých případech už zachránila přilba život. Dobře zafungovala preventivní akce, i když zpočátku vyvolávala úsměvy,“ komentoval primář dětského oddělení Vladislav Smrčka.

Hodně dětí se topilo

Naopak velkým problémem podle něj je, že se ve školách přestalo povinně vyučovat plavání. V nemocnici se stále častěji setkávají s tím, že i větší děti neumí plavat. „Bohužel jsme tu letos měli hodně případů topení. Evergreenem jsou ale skoky do neznámé vody či vodní hry na nevhodných místech,“ doplnil Klíma.

Rodiče by ale měli být obezřetní i po začátku školního roku. Děti se vrací do města, kde je poměrně hustá doprava, nejsou na to zvyklé a přibývá nehod na přechodech. Dospělí by měli zbystřit pokaždé, když se dětem mění životní rytmus a podmínky, podceňovat by neměli ani úrazy ze škol a v domácnostech.

Autor: Andrea Zahradníková

8.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pořádková jednotka jihočeské policie cvičila ve čtvrtek v noci pátrací akci. Policisté si zkoušeli využití nové technologie p-Track.
27

Policisté pátrali cvičně po ztraceném houbaři pomocí nové technologie

Ilustrační foto.

Odvolit je možné i v posteli

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Ledenice – Nová cisterna udělala radost ledenickým dobrovolným hasičům. Ti jsou nejstarším fungujícím spolkem obce a jedním z nejstarších vesnických hasičských sborů v republice.

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Prachaticko - Nelegální úpravy a prodej hromadně účinných zbraní odhalili kriminalisté z českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Následoval zásah na několika místech na Prachaticku, a také obvinění šesti lidí z nedovoleného ozbrojování.

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení