Z Budějovic odletěli první turisté. Druhého srpna se v půl desáté večer odlepil ze vzletové dráhy Boeing 737 při prvním letu v rámci pravidelného mezinárodního provozu. Cílem byla turecká Antalya. Na první den velkého provozu se přišli podívat i někteří Budějčáci. Fronta stovek diváků se táhla po obou stranách silnice k letišti až k hlavní v Plané.

Boeing 737 na Letišti České Budějovice.
Z Budějovic odletěli první turisté. Příští rok se můžete vydat už do pěti zemí
První cestující do zahraniční destinace odletěli z letiště v Českých Budějovicích ve středu večer do Antalye v Turecku.
Obrazem z letiště: Boeing nad Budějovicemi, davy lidí, hostesky i slavobrána

V budějovickém rybníku založila kolonii ryba, která zaútočí i na člověka. Průzkum rybníku Bagr ukázal, že si tu kolonii založila slunečnice pestrá, vetřelec ze Severní Ameriky. Pro laika se může jevit jako miniaturní piraňa. Je velmi žravá a při ochraně hnízda se slunečnice pestrá nerozpakuje napadnout i mnohem větší živočichy, klidně zaútočí i na člověka. Město chce Bagr proměnit na plochu vhodnou ke koupání.

Kontrolní odlov v rybníku Bagr. Hydrobiolog z Biologického centra Akademie věd ČR Petr Blabolil s okounem.
V budějovickém rybníku založila kolonii ryba, která zaútočí i na člověka

V Budějovicích začal agrosalon Země živitelka. Téma je udržitelnost. V Budějovicích začal mezinárodní agrosalon Země živitelka. Představí se přes 600 vystavovatelů. Na zahájení přijel i premiér Petr Fiala (ODS), který bude jednat o cenách potravin a ziscích potravinářských firem se zástupci oboru.

Ve čtvrtek dopoledne byl zahájen za účasti premiéra Petra Fialy a představitelů kraje a města agrosalon Země živitelka. Potrvá do úterka a představí se na něm 600 vystavovatelů.
V Budějovicích začal agrosalon Země živitelka. Téma je udržitelnost

Bouřka ničila na jihu Čech. Vyplavila silnice, tratě i sklepy, zporážela stromy. Neuvěřitelných 640 událostí. Taková je bilance zásahů, které jihočeským hasičům přinesla velmi silná bouřka, která se v sobotu večer prohnala Jihočeským krajem. Její následky budou Jihočeši pociťovat ještě nějakou chvíli. Například na Táborsku se dramaticky rozlil Černovický potok.

Zatopená silnice v Českých Budějovicích.
Bouřka ničila na jihu Čech. Vyplavila silnice, tratě i sklepy, zporážela stromy
Ilustrační foto
Blesky, opilci a pád do šachty. Jihočeští záchranáři měli při bouřce napilno

Strakoňáci se dočkají nové obchodní zóny. Jaké další obchody přibudou k novému Kauflandu v nákupním centru ve Strakonicích? To je otázka, kterou teď řeší spousta lidí z města i okolí. KFC a lékárna už mají své místo jasné, ale budou i další.

Vedle nového Kauflandu má v prosinci otevřít ještě KFC a lékárna.
Občerstvení, drogerie i hobby market. Strakoňáci se dočkají nových obchodů

Supertropický den, v Kocelovicích padl rekord. Pokud jsme měli pocit, že se víc a déle pečeme, byla to podle hydrometeorologa Zdeňka Vondry ze stanice v Kocelovicích pravda. „Průměrná teplota byla 19,9 ° C. Dosud to bylo 17,8 stupně,“ udal přesná čísla.

Stanice Kocelovice.
Počasí nám přineslo super tropický den. V Kocelovicích padl teplotní rekord

Sluneční hodiny už neukazují čas, jsou polámané. Prachatické sluneční hodiny, které dominují Malému náměstí pod městskými hradbami bezmála dvaapadesát let, jsou polámané. Část ukazatele času je pryč.

Poškozené prachatické sluneční hodiny.
Prachatické sluneční hodiny přestaly ukazovat čas, jsou polámané

Místostarosta Krumlova užívá titul, který nemá. Ing. Dalibor Uhlíř. To stojí na oficiálním webu města Český Krumlov pod hlavičkou 1. místostarosta pro volební období 2022-2026 a také v životopise na osobním webu Dalibora Uhlíře. S titulem Ing. kandidoval i ve volbách, jak dokládá web volby.cz Českého statistického úřadu. Problém je, že Dalibor Uhlíř nemá diplom s titulem Ing., ale s titulem MBA. Vyšlo to najevo a od té doby tato záležitost čeří vody krumlovské politické scény.

1. místostarosta Českého Krumlov. Snímek je z loňského sněmu Sdružení historických sídel v Havlíčkově Brodě.
Místostarosta Krumlova používá titul, který nemá. Potvrdilo to ministerstvo

Krumlovský radní Zajíček se přiznal k dotačnímu podvodu. Už začal splácet škodu. Začal třetí den hlavního líčení v případu obžaloby krumlovského radního Zdenka Zajíčka a jeho firmy ENVIMEA s. r. o. z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU. Líčení se konalo v jeho nepřítomnosti, z jednání se předem omluvil. Krumlovská koalice má v plánu  záležitost řešit na jednání 28. srpna.

Krajský soud v Českých Budějovicích.
Krumlovský radní Zajíček se přiznal k dotačnímu podvodu. Už začal splácet škodu

Co přimělo podnikatele z Brna koupit kestřanskou tvrz? Romantické představy. Unikátně dochovaná pozdně gotická tvrz, historický areál, klid a jako bonus rozrůstající se vinice. Majitel Horní tvrze v Kestřanech Pavel Halada přiznává, že řada Písečáků a lidí z okolních obcí památku vůbec nezná.

Horní tvrz v Kestřanech je veřejnosti přístupná celoročně.
Co přimělo podnikatele z Brna koupit kestřanskou tvrz? Romantické představy

Stavba nového železničního mostu u Červené nad Vltavou jde podle plánu. Provoz by zde měl odstartovat na konci listopadu 2024. Nový železniční most se staví hned vedle stávajícího, který je nadále v provozu. Po dokončení stavby a převedení dopravy na novou trať se měla stará konstrukce zbourat. To se ale nestane, protože historický most z 19. století byl v roce 2021 prohlášen za kulturní památku. Co s ním bude dál, je ale zatím ve hvězdách. Správa železnic nemá v úmyslu si ho nechat, město Písek ani Jihočeský kraj ho nechtějí.

Stavba železničního mostu v Červené nad Vltavou.
Jak pokračuje stavba unikátního železničního mostu u Červené? Mrkněte shora

Byl jsem dětský otrok, sexuální hračka. Zneužívaný mladík žádá spravedlivý trest. U táborského soudu pokračovalo hlavní líčení s 49letým mužem z Tábora, který je obviněn z pokračujícího zločinu pohlavního zneužívání, přečinu ohrožování mravní výchovy dítěte, pohlavního zneužití i těžkého ublížení na zdraví v podobě posttraumatické poruchy. Hrozí mu 5 až 12 let vězení. 

U táborské pobočky Krajského soudu v Českých Budějovicích pokračoval v úterý 22. srpna  případ obžalovaného muže (49) z Tábora, který měl opakovaně pohlavně zneužívat chlapce během volnočasových aktivit.
Byl jsem dětský otrok, sexuální hračka. Zneužívaný mladík žádá spravedlivý trest

Začala uzavírka u Hradce. Řidiči vjížděli do zákazu, někteří si poničili auta. Začala uzavírka na hlavním tahu Třeboň - Jindřichův Hradec. Opravoval se víc než tři kilometry dlouhý úsek mezi Lásenicí a Horním Žďárem. Navzdory deštivému počasí začaly práce v termínu. Někteří z řidičů ale ve snaze ušetřit čas nerespektovali zákaz vjezdu a riskovali kromě pokuty i poškození auta. 

Někteří řidiči nerespektovali zákazové značky a kromě pokuty riskovali i poničení vozu.
Začala uzavírka u Hradce. Řidiči vjížděli do zákazu, někteří si poničili auta