Strážníci v Hluboké nad Vltavou zachraňují zvířata. Kachňátka v zámeckém parku, ptáček, co vypadl z hnízda na cyklostezku, neuvěřitelně zanedbaný pes i mýval, který si vyrazil na vyhlídku Baba. Všem těmto zvířatům pomáhali strážníci z Hluboké nad Vltavou.

Mýval si vyrazil na turistický výlet na vyhlídku Baba.
Mýval turista i děsivě zanedbaný pes. Strážníci z Hluboké zachraňují zvířata

V Budějovicích otevřel sportovní areál u sídliště Vltava u cyklostezky. Především nové kurty na plážový volejbal nabízí sportovní areál, který vznikl za pár měsíců u budějovického sídliště Vltava. Připraveny jsou ale i herní prvky pro menší děti a restaurační zázemí.

Ve středu 12. července 2023 byl v Budějovicích oficiálně představen veřejnosti nový sportovní areál, který nabízí i několik kurtů na plážový volejbal.
Areál Vltava otevřel pro plážový volejbal i maminky s dětmi. Podívejte se

Prezident Petr Pavel a jeho žena Eva zahájili v úterý 18. července dvoudenní návštěvu Jihočeského kraje. Ve firmě Koh-i-noor Hardmuth dostal prezident třetí z unikátní série deseti prezidentských per. Poté diskutoval s vedením kraje i se starosty a navštívil letiště, otáčivé hlediště a horu Kleť.

Prezidentský pár navštívil jihočeský krajský úřad.
Prezident Pavel je na návštěvě jihu Čech. Prohlédl si letiště, Koh-i-noor i Kleť

Provizorní most slouží v Týně nad Vltavou pěším a cyklistům a osobní automobilové dopravě. Postavili ho kvůli generální rekonstrukci mostu na hlavním silničním tahu z Českých Budějovic na Milevsko.

V Týně nad Vltavou začal sloužit provizorní most. Most na hlavním tahu čeká rekonstrukce.
V Týně nad Vltavou postavili dřevěný most, bude sloužit rok

Očekávaná transformace České pošty snad nenabere kurs, jaký naplno předvedla státní organizace v minulých týdnech v několika obcích na pomezí Českobudějovicka a Českokrumlovska. Ve Vrábči byli na obecním úřadu a přinejmenším někteří občané měsíc bez doručování zásilek. V Křemži se poště kamsi ztratilo několik set výtisků obecního zpravodaje. A v Boršově nad Vltavou přišla nová platební karta s výrazným zpožděním a na hranici platnosti té staré.

Česká pošta. Ilustrační foto.
To je vrchol. Měsíc byli bez dopisů, Česká pošta prý nemá lidi

Rozum zůstává stát nad jednáním lidí, kteří svého staforda nechali v extrémním vedru zavřeného v autě na parkovišti u zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou. Když se policisté majitelce psa snažili dovolat, kdosi telefon zavěsil. Případ měl bohužel ten nejhorší konec.

Staford v rozpáleném autě.
Neuvěřitelné. Majitelé nechali psa trpět v horku v autě, zvíře uhynulo

Události z Kadova u Blatné, kde zřejmě kdosi shodil třicetitunový viklan z jeho pozice, opět přivedly na scénu Pavla Pavla ze Strakonic. Ten už tento unikátní monument usazoval jako odborník na manipulaci s těžkými břemeny na místo dvakrát – v roce 1983, v roce 2003 a potřetí to bude letos na podzim.

Události před 41 lety, rozpohybování sochy moai.
Umí správně usadit viklan. Ale Pavel Pavel zvládl rozhýbat i sochy moai

Požáry spalují v posledních dnech celé jižní Čechy. Hasiči se nestačí vracet ani na základny. U požáru v Újezdci u Bělčic na Blatensku museli 11. července hasiči dokonce požádat o pomoc vrtulníku.

Požár v Újezdci nedaleko Bělčic na Blatensku.
VIDEO: S hašením požáru u Bělčic na Blatensku musel pomáhat vrtulník

V zahradách zámku Kratochvíle se rozhořelo na pět stovek svíček a po zámeckém vodním příkopu vyplula gondola na chlup stejná jako v italských Benátkách. Renesanční představení připomene historické rožmberské slavnosti.

Představení A noc bude mým světlem má dnes (20. července) premiéru na zámeckém příkopu na Kratochvíli. O den dříve se uskutečnila generální zkouška. Rožmberský příběh diváky zaujme.
Když spojí síly dva kasteláni, vrací se Itálie a kolem Kratochvíle pluje gondola

Narodila se 15. července 1923. Parádní stoleté jubileum si Věra Havelková z Prachatic užila nejen se svými nejbližšími, synem Jiřím, snachou Miladou a pravnukem Simonem, v Domově seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích.

Sté narozeniny oslavila Věra Havelková z Prachatic, do Domova seniorů Mistra Křišťana jí přišel blahopřát prachatický starosta Jan Bauer.
Věra Havelková slaví stovku, dopřeje si pivko i becherovku na žaludek

Jako vraždu vyšetřují policisté nález těla novorozence na Českokrumlovsku. Tělíčko dítěte našel muž z Lipna nad Vltavou 24. července kolem 17. h. Bylo v kontejneru na posyp u jednoho z místních bytových domů. Policisté hledají matku dítěte.

Nemohl to udělat nikdo místní, jsou přesvědčení lidé. Na místě, kde se tělíčko novorozence našlo, je dřevěný kříž s plyšovým medvídkem.
Vražda novorozence. Z kontejneru na Lipně šel zápach, muž tu našel mrtvé dítě

Několik set hasičů s vrtulníky bojovalo u Jetětic na Písecku s lesním požárem. Původně byl ohlášen jako požár trávy a možná pole. Požár se suchým porostem a také větrem rychle šířil. Plocha zasažená požárem byla více než 30 hektarů. 

Lesní požár u Jetětic.
Lesní požár proměnil Jetětice v uzavřenou obec, hasičům pomáhá i Černý jestřáb

Letní kino v Písku opět funguje. Zahájilo provoz po rozsáhlé rekonstrukciNové zázemí pro vystupující, pódium, plocha s lavičkami, ocelový přístřešek, ale také nové toalety, stánek pro občerstvení a oplocení. To vše dostalo písecké letní kino během rozsáhlé rekonstrukce. Kompletní rekonstrukce areálu stála Písek přes dvacet milionů korun a začala už loni na jaře.

Letní kino v Písku je po rekonstrukci.
Letní kino v Písku opět funguje. Zahájilo provoz po rozsáhlé rekonstrukci

Z bývalé Fruty ve Veselí nad Lužnicí zbývají jen sutiny. Areál nenašel léta účel. V místě, kde v červenci zůstaly hromady suti, plechu a prachu, kdysi stával lihovar - jádro bývalé Fruty pocházelo z roku 1895. Po lihovaru se zde zpracovávala zelenina a ovoce nejdříve pod značkou Fruta, později Rekord. Staré budovy podle něj nenacházely dlouhodobě využit, proto nadešel čas pro demolici.

Demolice objektů v areálu konzervárny Fruta ve Veselí nad Lužnicí.
Z bývalé Fruty ve Veselí nad Lužnicí zbývají jen sutiny. Areál léta nenašel účel

Kovosvit porušil sankce. Podle policie a celníků prodává stroje Rusku. Kovosvit MAS Sezimovo Ústí působící v oboru lehkého strojírenství měl zkoušet obcházet protiruská opatření, jeho ruská majitelka to podle Deníku N zkoušela přes třetí zemi, Turecko. Tyto pokusy o nelegální vývoz zachytila Bezpečnostní informační služba (BIS) a celní správa, případem se zabývá česká policie a vrchní státní zastupitelství. 

Ilustrační foto. Firma Kovosvit v Sezimově Ústí.
Kovosvit porušil sankce. Podle policie a celníků prodává stroje Rusku

Při nehodě u Třeboně zemřeli dva lidé. Příčinou tragické nehody u Vranína na Třeboňsku mohla být prasklá pneumatika u kamionu. Při nehodě figurovalo jak osobní a nákladní auto, tak dodávka.

Tragická nehoda u Vranína 13. července. Dva lidé zemřeli.
Při nehodě u Třeboně zemřeli dva lidé. Příčinou mohla být prasklá pneumatika

Kvalita vody v cepských pískovnách se zhoršuje. Lidé nerespektují zákaz koupání. Cepské pískovny poblíž Suchdola nad Lužnicí v létě doplácejí na obrovský nápor bezohledných turistů. Lidé nerespektují zákazy a koupají se v místech, která slouží jako zásobárna pitné vody. 

Turisté nerespektují zákaz koupání v cepských pískovnách. V letních dnech jsou vodní plochy doslova v obležení.
Kvalita vody v cepských pískovnách se zhoršuje. Lidé nerespektují zákaz koupání