Noclehárny, které provozují Charity českobudějovické diecéze pro lidi bez domova, se zaplnily. Přestože počasí není vždy jediným důvodem, proč lidé hledají pohodlnou postel, v chladných zimních dnech je vždy patrný nárůst klientů.

Táborská noclehárna má 12 lůžek pro muže a čtyři pro ženy.
Jihočeské noclehárny jsou plné. Mezi bezdomovci je víc mladších

Vražda a sebevražda. Jihočeští kriminalisté vyšetřují tragédii v chatové osadě nedaleko Lhoty a Vrcova na Českobudějovicku, která se stala 30. listopadu. Policie potvrdila, že se skutečně jednalo o vraždu a sebevraždu.

Pár byl nalezen ve čtvrtek 30. listopadu večer.
Vražda a sebevražda. Policie potvrdila tragické události z chaty na Budějovicku

Jihočeši odklízí následky sněhové kalamity. Obávají se silného mrazu. Až metr sněhu napadl 1. a 2. prosince na některých místech jižních Čech. Hejtman Martin Kuba proto v kraji vyhlásil kalamitní stav. 

Po kalamitě přichází na řadu odklízení sněhu. Toho na jihu Čech napadlo kolem půl metru. Na snímku Větřní.
Kalamitní stav končí. Jste skvělí, chválí Jihočechy hejtman Kuba

Sníh, který zasypal budějovické náměstí, dostal 2. prosince navečer barevný nádech. Po roce se na něm rozzářil vánoční strom a spolu s ním i oči těch, co se navzdory kalamitě vydali do centra a nenechali si tu podívanou ujít. A aby nehrozilo riziko, pracovníci služeb města jedli obtěžkanou silnou vrstvou sněhu odpoledne raději pečlivě oklepali.

Rozsvícení vánočního stromu na českobudějovickém náměstí.
Na budějovickém náměstí se rozzářil vánoční strom. Poté, co z něj oklepali sníh

Téměř dvacet hodin byla hlubocká zoologická zahrada bez proudu. Od 2. prosince půl třetí ráno, elektřina začala jít až po deváté večer. „Nejely kotle, nesvítilo se a netopilo zvířatům, a tak musely ke slovu přijít náhradní agregáty,“ přiblížil Martin Švihel, mluvčí zoo. „Bohužel jsem přišli o část osazenstva voliér, které se pod tíhou sněhu propadly.“

Zoologická zahrada na Hluboké je kvůli přívalům sněhu zavřená.
Zoo Hluboká se vzpamatovává z kalamity. Znovu ji otevřou v pátek 8. prosince

Hned na okraji Lišova začala stavba nového malého nákupního parku. U silnice na České Budějovice kousek od čerpací stanice. Investor tady plánuje areál za 120 milionů korun, zákazníci tu najdou prodejny Billa nebo Teta.

Firma Portin, která zahájila stavbu nákupního parku u Lišova, připravuje další podobnou obchodní zónu u Vimperku (na našem obrázku).
Nový nákupní park u Lišova bude hotový příští rok koncem června

Volyně má komunitní domov pro seniory čekali na něj pět let. Dočkali se 28. listopadu, kdy byl objekt otevřen. „Volyně má dlouhodobě velké množství žadatelů o pečovatelské byty,“ uvedl starosta Martin Červený.

Otevření Komunitního domu pro seniory ve Volyni.
Pýchou Volyně je nový Komunitní dům pro seniory za 64 milionů korun

Strakonice mají KFC. Lidé, kteří zavítají do nové nákupní zóny na Katovické ve Strakonicích, mohou od 11. prosince navštívit pobočku KFC. 

KFC ve Strakonicích.
VIDEO: Ve Strakonicích otevřelo KFC. Máme fotky, pojďte se podívat

První nonstop prodejna na Prachaticku. Ve Vimperku otevře 5. prosince první supermarket na Prachaticku, který bude otevřen 24 hodin 7 dní v týdnu. Český řetězec Flosman tam rozšířil nabídku v marketu Flop Top, jehož součástí je i bistro.

Otevření nové prodejny Flop ve Vimperku.
Vimperský Flop Top je první prodejna na Prachaticku s nonstop provozem

Sníh vystřídal mráz. Na jihu Čech spadly teploty pod 25 pod nulou. Výstraha před extrémními mrazy se naplnila. Podle údajů z meteorologických stanic bylo vůbec nejchladněji ve Volarech na Lučním potoce na Prachaticku: -27 °C. Na Pohoří na Šumavě bylo nad ránem -25. 

Po kalamitě přichází na řadu odklízení sněhu. Toho na jihu Čech napadlo kolem půl metru. Na snímku České Budějovice.
Sníh vystřídal mráz. Na jihu Čech spadly teploty pod pětadvacet pod nulou

Schwarzenberga pohřbili na Orlíku na jeho narozeniny. Rodina bývalého politika a šlechtice Karla Schwarzenberga uložila 10. prosince do rodinné hrobky u Orlíku nad Vltavou jeho ostatky.

Sobotní převoz ostatků Karla Schwarzenberga do Orlíku nad Vltavou na Písecku.
Schwarzenberga pohřbili na Orlíku v neděli, příznačně na jeho narozeniny

Na táborských sídlištích je problém s topením. Ladovská zima a problémy s topením. V takové situaci se v Táboře ocitli lidé na sídlištích Náchodské, Pražské a Kopeček. Potrápila je omezená dodávka tepla. V bytech měli kolem 19 stupňů Celsia. Problém v topné soustavě řešila teplárenská společnost C-Energy a spotřebitelům se omlouvala.

Teplo. Ilustrační foto.
Na táborských sídlištích je problém s topením. C-Energy jej intenzivně řeší

O vyhlídkové kolo byl i přes kritiku zájem. Advent v Jindřichově Hradci vůbec poprvé zpestřilo vyhlídkové kolo na náměstí Míru. Atrakce, která je v řadě měst už běžnou součástí vánočních trhů, spustila vlnu emocí.

Vyhlídkové kolo v Jindřichově Hradci denně sveze desítky lidí, největší zájem je o adventních víkendech.
O vyhlídkové kolo v Hradci je i přes kritiku zájem. V příštích dnech změní barvu