Datum svatebního obřadu v úterý 22. 2. 2022 si někteří snoubenci zamlouvali na českobudějovické radnici už od října loňského roku. „Magické dvojky je lákají, ale nejsou to jenom dvojky, budoucí manželé vyhledávají i další číslovky, které se v datu opakují a zvolí si tento den pro konání svatby. Možná proto, aby si významnou událost snáze zapamatovali a každoročně si ji navzájem připomínali, nebo je okouzlila numerologie,“ řekl s úsměvem primátor Jiří Svoboda. V úterý se kvůli zvláštnímu zájmu bude oddávat mimořádně. Oddávacím dnem je běžně pátek.

Podle matrikářek bylo k 25. lednu 2022 na výše zmíněné úterý zamluveno jedenáct obřadů. Jiří Svoboda pro zajímavost uvedl, že v sobotu 22. 2. 2020 bylo pouze pět svateb a uzavřeno bylo jedno registrované partnerství. Na 2. února žádný obřad v Budějovicích zamluven není.

Na úterý 22. února 2022 mají obřad domluvený i některé páry v Hluboké nad Vltavou. Tradiční oddávací den je v Hluboké pátek, případně sobota. V úterý se budou svatby konat mimořádně. A je jich více, než je pro tuto dobu obvyklé. Na 2. ani 12. února není domluvena podle matriky svatba žádná.

Ilustrační foto.
Obřad ve znamení dvojek přiláká na budějovickou radnici dvanáct párů

Jak ale Deník zjistil, ne všude snoubenci na magické datum slyší. Magické dvojky svatebčany nelákají například ve Volyni. Tady mají na tento den jednu dvojici. „U nás magická čísla nikdo moc neřeší. Jediná výjimka byla 7. 7. 2007, kdy jsme ve Volyni měli 13 svateb,“ řekla pracovnice matriky MěÚ Volyně Irena Hlavínová.

Stejný zájem o dvojky je i ve Strakonicích. Podle vedoucí oddělení matrik MěÚ Strakonice Anežky Lukešové je na 22. 2. 2022 objednán jeden pár. „Podle mne nejde ani tak o čísla jako o to, že lidé celkově na svatby už asi moc nevěří,“ dodala.

Ani v Písku o magické datum s dvojkami zatím zájem není. „Dostali jsme pouze jeden dotaz a vzhledem k tomu, že máme jako oddací dny radou schválené pátek a sobotu, tak nebudeme svatby 2. 2. ani 22. 2. realizovat,“ uvedla písecká matrikářka Jana Hesounová s tím, že pokud by se v následujících dnech sešel dostatek žádostí, radnice povolí obřad na dvojková data dodatečně.

Posezení u vody, nová cyklostezka, lavičky i dětské hřiště. Ještě letos by si Budějčáci  mohli užít „nového“ parku Dukelská.
Budějovice budou mít svůj Hyde Park. Podívejte se, jak se změní místo u řeky

Také v Táboře je zájem o magická data mizivý. Na termín 2. 2. neevidují na matrice žádné zájemce o svatební obřad, na 22. 2. pak mají naplánován pouze jeden.

„Bývalo to v uplynulých letech lepší, ale zájem poslední dobou upadá. Tentokrát se k tomu možná přidaly i obavy z toho, jaké podmínky budou kvůli epidemickým opatřením nastaveny,“ myslí si táborská matrikářka Petra Mládková.