V Českých Budějovicích podle náměstka primátorky Petra Maroše začne adventní trh 18. listopadu a potrvá do 6. ledna 2024. Kulturní program se spustí 27. listopadu v 17.00 hodin. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu by se mělo uskutečnit v sobotu 2. prosince v 16.30 hodin. „Náhodně vybrané dítě z publika zazvoní na zvoneček a strom se rozsvítí,“ zmínil Petr Maroš a doplnil, že poté bude pokračovat program Českobudějovického adventu. Na pódiu vystoupí Nika & Chris v 16.45 hodin a ve 20.00 hodin zahraje JR Big Band Václava Hlaváče.

Přiletí i anděl

„Anděl přiletí na náměstí Přemysla Otakara II. tradičně 5. prosince v 17.45 hodin z Černé věže. Jeho vánoční poselství bude promítáno na Dům umění pomocí videomappingu,“ zmínil jednu z nejoblíbenějších částí programu Petr Maroš a připojil, že diváci se mohou také těšit na velké překvapení.

Vánoční strom ve Zlíně v roce 2020.
Přihlaste vánoční strom vaší obce do soutěže Deníku. Vyhrát můžete čtvrt milionu

Při Českobudějovickém adventu se na náměstí Přemysla Otakara II. uskuteční také 13. ročník akce Česko zpívá koledy. Dne 13. prosince v 18 hodin, podobně jako na mnoha jiných místech České republiky, zazní v jihočeské metropoli koledy, které lze už od konce října vybírat na webových stránkách Deníku.

Vánoční stromy s průvody

Ke koledování s Deníkem se připojí také v Týně nad Vltavou. Advent tam ale zahájí dvěma zvonkovými průvody. „Začínáme 3. prosince tradičně zvonkovou nedělí,“ uvedl Miroslav Bžoch, zástupce ředitele Městského centra kultury a vzdělávání. Každá adventní neděle má totiž v Týně nad Vltavou své pojmenování podle programu, který je připraven.

Vánoce, Vánoce přicházejí…Vánoce, Vánoce přicházejí…Zdroj: Deník/ Redakce

V neděli 3. prosince dva zvonkové průvody vyrazí z náměstí Míru v 16 hodin. Podle Miroslava Bžocha se jeden průvod vydá k MŠ Hlinecká a druhý na Malou Stranu k pomníku padlých. Na obou místech se rozsvítí menší stromy v 16.30 hodin a na náměstí Míru v tu dobu vystoupí sbor ZŠ Dříteň. V 17 hodin dojde k požehnání adventních věnců v kostele a od 17.10 zahraje Brasstet, v 18 hodin pak bude rozsvícen velký vánoční strom na náměstí Míru. Adventní trhy se budou na náměstí Míru konat každou adventní neděli od 16 do 19 hodin s výjimkou Štědrého dne.

K dalšímu adventnímu programu v Týně nad Vltavou bude patřit v úterý 5. prosince Mikulášká akce s programem od 16 hodin a příjezdem Mikuláše v 17 hodin, třeba 10. prosince se chystá pohádková neděle od 16 hodin s pohádkovým představením a 13. prosince na náměstí Míru zazní vánoční koledy při akci Česko zpívá koledy s regionálním Deníkem, jejímž partnerem je Český rozhlas. Na 17. prosince chystají v Týně Pekelnou neděli s vystoupením krampusů od 18 hodin.

Čerti na tržišti

Máte u vás ve městě nebo na vsi svůj vánoční strom? Pochlubte se! Pište na mail jihoceske.vanoce@denik.cz

V Trhových Svinech rozsvítí vánoční strom na Žižkově náměstí první adventní neděli 3. prosince. Program začíná podle Jiřího Čajana z kulturního domu v 17 hodin a jsou připravena i hudební vystoupení. Už 5. prosince naváží v tržnici u Farského potoka oslavy sv. Mikuláše od 18 hodin. Podle Šárky Floderové, vedoucí informačního centra se akce letos koná po třetí a skupina dobrovolníků zajišťuje průvod andělů a čertů s kostýmy a pyrotechnickými efekty. „Je to parádní podívaná,“ zdůrazňuje Šárka Floderová.

Adventní trh se koná už 26. listopadu v sále kulturního domu. Jde o tradiční předvánoční jarmark řemeslných výrobků. A 23. prosince se od 18 hodin konají Vánoce na Rynku na Žižkově náměstí s programem, na kterém se podílejí Divadlo Oty Schwarzmüllera a děti z MŠ Trhové Sviny.

Andělská Hluboká

Rozsvícení vánočního stromu v Hluboké nad Vltavou bude předcházet 26. listopadu adventní trh v Knížecím dvoře od 10 do 16 hodin a na stejný den je přichystána i svatohubertská mše a průvod. Průvod vychází od Podhradu ve 13.30 a zamíří na náměstí ke kostelu sv. Jana Nepomuckého, od 14 hodin se koná mše. Po mši zahrají na náměstí Jihočeští trubači a Pivovar Hluboká nabídne občerstvení. Organizuje Karlův Hrádek z.s. s Farností Hluboká nad Vltavou a partnery.

Jedle poputuje na náměstí Přemysla Otakara II. v pátek 17. listopadu.
Vánoční náměstí v Budějovicích letos ozdobí darovaná jedle z Kaliště

Na první adventní neděli 3. prosince se pak na náměstí Československé armády rozsvítí vánoční strom, čímž bude zahájen program Andělská Hluboká. Podle Lucie Jozové, referentky městského úřadu, se na náměstí bude konat od 11 do 19 hodin adventní trh, kde nebude chybět ani občerstvení a od 15.15 hodin zahájí kulturní program Bárováček a Malý Furiant, v 15.45 vystoupí pěvecký sbor Slavíčci z Hluboké nad Vltavou, od 16.15 předvedou děti z MŠ a ZŠ pásmo Hluboká v pohybu a od 16.40 vystoupí děti z MŠ Hluboká nad Vltavou. V 17 hodin se rozsvítí vánoční strom a pak zahraje kapela Zlatý skořápky ke koledám. V kostele se potom chystá od 17.30 rozsvícení první svíce na adventním věnci.

Strom na náměstí, trh v hotelu Máj

V Nových Hradech se chystá rozsvěcování vánočního stromu 3. prosince od 17 hodin na náměstí Republiky. Podle Květy Jarolímkové, vedoucí Kulturního a informačního centra Nové Hrady, je připraven také doprovodný program, ve kterém vystoupí školní pěvecké sbory, akordeonistka Jana Šulistová a hudební duo Karin a Pavel Spurných. Chybět nebude ani malé občerstvení.

Zdroj: Martin Tröster

Následující adventní neděli, 10. prosince, začne ve 14 hodin v sále hotelu Máj odpolední adventní trh. Potrvá do 17 hodin. „Navazovat bude od 18 hodin adventní koncert,“ doplnila Květa Jarolímková s tím, že vystoupí Jožka Šmukař s cimbálovkou a zpěvák a muzikant z Nových Hradů Pavel Heidinger.

V Rudolfově se chystají i horníci, Lišově Lišováček ve Zlivi Bystřina

V Rudolfově je program s rozsvícením vánočního stromu připraven na 3. prosince od 16 hodin na Farské louce pod patronátem města. Mimo jiné při něm zazpívají děti ze školy a připraveno je i nápojové občerstvení. O den později připravuje Společnost přátel Rudolfova také na Farské louce od 16.30 hodin připomínka svátku sv. Barbory patronky horníků. Akce Barbořino světlo je vlastně průvodem permoníků, horníků i všech ostatních zájemců s nejrůznějšími světýlky ke Královskému rybníku.

V Lišově se bude adventní strom rozsvěcet na náměstí Míru v neděli 3. prosince. Program začíná v 15 hodin, připraven je adventní trh, Mikulášská nadílka, program pro děti, vystoupí děti ze školy, školky a folklórní soubor Lišováček. Samotné rozsvícení adventního stromu se chystá v 17 hodin.

Ve Zlivi se rozsvítí hned dva smrky před budovou městského úřadu už v neděli 26. listopadu v 15 hodin. Podle referentky kultury Heleny Stulíkové vystoupí v doprovodném programu nejprve děti z mateřské školy, dětský pěvecký sbor Skřivánek a poté folklórní soubor Bystřina. Připraven bude i punč a jiné nápoje k občerstvení.

Rozsvícení vánočních stromů a adventní trhy

České Budějovice - rozsvícení vánočního stromu by se mělo uskutečnit na náměstí Přemysla Otakara II. v sobotu 2. prosince v 16.30 hodin, adventní trh začne tamtéž 18. listopadu a potrvá do 6. ledna 2024.

Týn nad Vltavou - v neděli 3. prosince se rozsvítí vánoční strom na náměstí Míru v 18 hodin, adventní trhy jsou po tři adventní neděle od 16 do 19 hodin na náměstí Míru.

V Trhových Svinech rozsvítí vánoční strom na Žižkově náměstí první adventní neděli 3. prosince. Program začíná podle Jiřího Čajana z kulturního domu v 17 hodin a jsou připravena i hudební vystoupení. Adventní trh se koná už 26. listopadu v sále kulturního domu. Jde o tradiční předvánoční jarmark řemeslných výrobků.

Rozsvícení vánočního stromu v Hluboké nad Vltavou se koná 3. prosince na náměstí Československé armády v 17 hodin, adventní trh se koná tamtéž od 11 do 19 hodin. Už 26. listopadu se koná adventní trh v Knížecím dvoře od 10 do 16 hodin.

V Nových Hradech se chystá rozsvěcování vánočního stromu 3. prosince od 17 hodin na náměstí Republiky. Následující adventní neděli, 10. prosince, začne ve 14 hodin v sále hotelu Máj odpolední adventní trh. Potrvá do 17 hodin

V Rudolfově je program s rozsvícením vánočního stromu připraven na 3. prosince od 16 hodin na Farské louce, adventní trh se nekoná.

V Lišově se bude adventní strom rozsvěcet na náměstí Míru v neděli 3. prosince v 17 hodin, adventní trh začíná v 15 hodin.

Ve Zlivi se rozsvítí hned dva smrky před budovou městského úřadu už v neděli 26. listopadu v 15 hodin, adventní trh se nekoná.