Zvláštní akce v předvánoční době připravila i muzea. Vánoce v Městském muzeu v Týně nad Vltavou muzeu zahájilo včera vystoupení dudácké kapely Blaťáckého souboru. „Na příští pátek srdečně zveme na Vánoční kouzlení s ukázkami tradičních lidových řemesel,“ uvedla ředitelka Miluše Opluštilová k dalšímu programu.


V Týně nad Vltavou jsou k vidění až do 4. ledna i dřevěné hračky 20. století a patchwork z dílen Jany Harmachové a Jany Lálové.


Hrady a zámky otevřou už tradičně památkáři. „Zámek Hluboká nabídne vánočně nastrojenou zámeckou kuchyni s vyprávěním o vánočních zvycích a oblíbených jídlech Schwarzenbergů,“ sdělila Deníku Hana Svobodová za jihočeské pracoviště Národního památkového ústavu.


„Zámecká kuchyně na hlubockém zámku je jednou z největších zámeckých kuchyní u nás,“ připomněl včera kastelán Miroslav Pavlíček. Zámek Hluboká zahajuje prohlídky dnes v deset hodin a trvají do tří hodin odpoledne.


Kuchyni, živá zvířátka a tradiční tržiště si mohou návštěvníci užít na zámku v Jindřichově Hradci. A čeká zde i bohatý doprovodný hudební program. Od minulého víkendu vítají zájemce na adventních prohlídkách v Třeboni nebo v Nových Hradech. Nové Hrady tradičně nabízejí atmosféru domácnosti panského úředníka.


V předhradí v Nových Hradech připravili v sobotu odpoledne Předvánoční setkání kovář Daniel Černý a Společnost Rožmberk. „Připomeneme i staročeské zvyky a ke koupi budou různé řemeslné výrobky,“ zmínila Olga Černá ze spolupořádající Společnosti Rožmberk.


„Každý rok pravidelně v adventu jezdíme do Jindřichova Hradce na betlém a navštěvujeme i další akce. Vánoce by bez toho neměly své kouzlo,“ poznamenala včera při návštěvě vánoční výstavy v Jihočeském muzeu Andrea Hokrová z krajského města. „Pro děti jsou to krásné výlety,“ doplnila mladá maminka.


Jihočeské muzeum připravilo na pondělí od 16.45 hodin přednášku a besedu s etnografem Františkem Krejčou právě na téma Vánoc v jihočeském regionu. A příznivcům starých časů zde nabídnou i zítřejší program. „Jak se dělají kynuťáky z volné ruky se mohou zájemci naučit s Ivanou Starou a podmalbu na skle předvede Marie Flašková,“ vypočetla Jaroslava Landová za Jihočeské muzeum.