Adventní program zahájí ve většině měst a obcí tento víkend. V Trhových Svinech slavnostní zahájení adventu naplánovali na Žižkovo náměstí v neděli od 16.30 hodin. Podle Šárky Floderové z Kulturního a informačního centra Trhové Sviny se do pořadatelství zapojuje centrum, město, kulturní dům nebo i dobrovolníci, kteří nachystali příjezd Mikuláše.

Dne 7. prosince si v Trhových Svinech tradičně s Deníkem od 18 hodin zazpívají všichni zájemci koledy na Žižkově náměstí u kašny. Vystoupí sbory Zvonečci a Zvonky ze ZUŠ F. Pišingera Trhové Sviny pod vedením manželů Balkových. Řemeslný jarmark je nachystaný na 11. prosince v kulturním domě od 13 hodin. "Jarmark se koná pravidelně. Ke koupi jsou různé potraviny jako marmelády nebo pečivo, šperky. Dají se tam pořídit originální dárky," zve na trh Šárka Floderová.

Dobrovolníci secvičili příjezd Mikuláše

Na 5. prosince je v kulturním domě nachystána čertovská nadílka pro malé děti a hlavní mikulášský program se odehraje na Žižkově náměstí, kde v 18 hodin začnou oslavy věnované známému světci.

"Příjezd Mikuláše secvičili dobrovolníci," říká Šárka Floderová s tím, že nadšenci budou v kostýmech a náměstí bude i ozvučeno a nebudou chybět ani pyrotechnické efekty.

Advent v Týně s trhy

Adventní program startuje o víkendu i v Týně nad Vltavou. V režii Městského centra kultury a vzdělávání (MCKV) to budou nedělní zvonkové průvody a rozsvícení vánočního stromu v neděli. Jiný organizátor nabídne už v sobotu na náměstí Míru trh.

Zvonkové průvody vyrazí v neděli podle zástupce ředitele MCKV Miroslava Bžocha z náměstí Míru po 16. hodině dvěma směry. "Jeden na Hlinecké sídliště a druhý na Malou Stranu," uvedl Miroslav Bžoch a dodal, že na dvou místech se pak rozsvítí menší vánoční stromky. Ten hlavní na náměstí Míru pak v 18 hodin a následně u něj zahraje kapela Kamelot. Zároveň budou od 17 do 20 hodin předvádět své dovednosti řemeslníci, například řezbáři, v muzeu na náměstí. A už ve 13 hodin začne adventní výtvarná dílna pro děti, která potrvá do 17 hodin.

Vánoční strom na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích 29.11.2020.
Rozsvícení budějovického vánočního stromu a přílet anděla budou bez aut

"Vltavotýnský advent 2022 se koná za podpory města Týn nad Vltavou a Jaderné elektrárny Temelín, skupiny ČEZ, partnera projektu Oranžový rok," připomíná Miroslav Bžoch. V Týně nad Vltavou je program připravený od MCKV na každou adventní neděli a navíc pak třeba mikulášská jízda 5. prosince. Při této akci vše začne vystoupením dětí z MěDDM od 16 hodin. V 17 hodin přijede Mikuláš s čerty a připravena je například i bubenická show.

Koledy s Deníkem

Dne 7. prosince se na náměstí Míru rozezní koledy při akci Česko zpívá koledy od 18 hodin.

Pro třetí adventní neděli se chystá zabijačka s výkladem řeznického mistra na trhu na náměstí Míru, který začne ve 13 hodin. A adventní závěr obstará Andělská neděle (18. 12.) s programem od 16 hodin. Nabídne třeba pohádku, andělskou poštu nebo ohňovou show.

V Borovanech i kapely

V neděli budou zahajovat adventní program také v Borovanech na Žižkově náměstí. Od 14 hodin vystoupí dvě kapely, připravené budou základní školou adventní dílny pro děti, chybět nebude podle Kláry Němcové z odboru kultury občerstvení nebo Ježíškova poštovna. "Strom slavnostně rozsvítíme v 18 hodin," doplnila Klára Němcová s tím, že potom je připraven také barokní ohňostroj.

Zdobení vánočního stromu v Českých Budějovicích
Teď se strojí. Budějovičtí svůj vánoční strom rozsvítí v sobotu

Z dalšího programu v adventu zmínila Klára Němcová představení Víti Marčíka Setkání před Betlémem v kinosálu kláštera (zámku) 2. prosince od 18 hodin. A oblíbené vystoupení dobrovolníků s živým betlémem, které bude 18. prosince v 17 hodin v parku u kláštera s ozvučením, nasvícením a několika desítkami účinkujících, tak, jak ho veřejnost zná z dob před koronavirovou epidemií. Vstup bude zdarma. S představením vystoupí nadšenci na několika místech v regionu.

Zliv a Hluboká začnou dříve

Ve Zlivi se vánoční stromy rozzáří podle starosty Radka Rothschedla v neděli v 17 hodin a doprovodný program začne už v 15 hodin.

V Hluboké nad Vltavou strom potěší světly poprvé také v neděli a doprovodný program podle Lucie Jozové, koordinátorky kulturních akcí městského úřadu, začne ve 13 hodin. Od 15 hodin vystoupí školy a v 17 hodin se rozsvítí strom. Trh s řemeslnými výrobky a občerstvením se bude konat od 11 do 19 hodin.

V Budějovicích bez aut

V Českých Budějovicích se bude rozsvícení vánočního stromu konat už tuto sobotu - 26. listopadu 2022. Obyvatele i návštěvníky města zve na akci i další adventní program primátorka Dagmar Škodová Parmová. Například na neopakovatelnou atmosféru při zmíněném rozsvícení vánočního stromu. „Ta atmosféra na náměstí bývá jedinečná,“ říká Dagmar Škodová Parmová, s níž bude u rozsvícení stromu biskup českobudějovické diecéze Mons. Vlastimil Kročil.

České Budějovice 28. listopadu 2021. Centrum města.
V Budějovicích se rozzáří kašny, girlandy v ulicích i strom před radnicí

Rozsvícení vánočního stromu, při němž můžete navštívit i velký adventní trh na náměstí Přemysla Otakara II., se bude tradičně konat za úplné uzavírky náměstí Přemysla Otakara II. Dne 26. listopadu bude zakázán vjezd aut od 16 do 17.30 hodin. Adventní program u Samsonovy kašny začal už s předstihem na trhu, kde se třeba od středy i bruslí.

Také v Českých Budějovicích se bude konat koledování s Deníkem při akci Česko zpívá koledy. Na pódiu na náměstí Přemysla Otakara II. dne 7. prosince v 17.15 nastoupí známá kapela Dudlajda, pak se k ní přidá Bárováček, aby se rozezpívali s publikem a úderem 18. hodiny začne zpívání pěti koled a bonus Vánoce, Vánoce přicházejí…

Nové letiště. Je reálné, že bude vydělávat?
Na budějovickém letišti nabízejí projížďku po ranveji za padesát korun