Agresivní muž členům komise sprostě nadával, křičel na ně a šermoval rukama. Předtím, než vešel do místnosti, ještě vysypal koš. „Vzal ho a ještě do něj kopl, přišel namazaný k volbám," líčil policistům, kteří na místo dorazili, jeden ze členů volební komise.

Zhruba padesátiletého muže pak policie vyvedla před tiskárnu, kde se s ním ještě chvíli dohadovala. „Na vládě na sebe řvou, tak máme taky právo na sebe řvát," křičel na ně bezdomovec.

Do volební místnosti přišel vzteklý a s neplatným občanským průkazem. „Nepatříte do našeho volebního obvodu. Pobyt v Sukově ulici máte zrušený, oficiální teď máte na radnici, Přemysla Otakara I.," vysvětlovala mu zapisovatelka komise.

Shodou okolností se incident odehrál ve stejném volebním okrsku, kde měli problémy už od včerejška. Magistrát totiž lidem na obálku s lístky napsal, že mají přijít hlasovat do restaurace U kapličky, ve skutečnosti byla ale volební místnost o několik set metrů dál, v tiskárně. Radnice proto v pátek umístila před hospodu ceduli, na níž se za chybu omlouvá a navádí voliče na správnou adresu.

„Na obálce to bylo napsané, opravdu mě to mrzelo, naštěstí to nebylo tak daleko. Byla to trošku komplikace, ale nic hrozného, to nemůžu říct. Je to kousíček, ale překvapilo mě to a kdybychom museli o dva kilometry dál…," reagovala jedna z voliček, dvaačtyřicetiletá Martina Odvářková.

Na zaměněné adresy si podle komise stěžovala řada lidí, že šli omylem ke kapličce. Většina ale krátkou cestu navíc zvládla. „Ale byl tu nějaký pán, jestli nám nevadí, že lidé došli jen ke kapličce a odchází. Ale byli i ti, kteří se kvůli tomu zlobili, pohoršovali, že dostali obálku s jinou adresou, jeden pán chtěl podat písemnou stížnost. Jiní to brali s humorem," popisovaly členky volební komise Marie Maroušková a Karla Žáková.

Místo, kde se volí, píší budějovičtí úředníci na obálky s hlasovacími lístky, aby vyšli lidem vstříc, jako nadstandardní službu. Chybu podle magistrátu způsobil počítač. Dlouhá léta se totiž volilo U kapličky, ale při posledních volbách do Evropského parlamentu přesunuli úředníci volební místnost z restaurace do tiskárny Inpress.

„Z čistě ekonomických důvodů. Při volbách do EP proběhlo všechno v pořádku. Nevíme absolutně, jak to mohlo vzniknout. Ve čtvrtek volal nějaký občan z toho okrsku, že se nám tam vrátila ta stará adresa, nevíme, co počítač blbnul, vrátil se ke staré adrese.Volební zákon jsme nijak neporušili, před kapličkou je veliká cedule 2x2 metry, že tohle je špatně, že Inpress je správně a že se všem voličům, kterým vznikla újma, hluboce omlouváme," uvedl Václav Suchopár, tajemník budějovické radnice a šéf správního odboru.

V Českých Budějovicích odvolil v sobotu po 11. hodině rovněž herec Jiří Mádl, který na sebe před volbami strhl pozornost díky klipu Přemluv bábu, který natočil s Marthou Issovou. Hlasoval pro stranu TOP 09 v budově gymnázia Česká.

„Lidé by měli jít k volbám úplně pokaždé, protože tady ta možnost je, a letos jsou možná ještě o něco důležitější volby než ty předchozí. Svého dědu a babičku jsem přemlouvat nemusel, šli sami už včera. Toho, že jsme natočili spot, nelituji ani trošku. Myslím, že to rozhýbalo spoustu lidí a dodneška dostáváme reakce a je to super. Rodiče o tom, že spot natáčíme, nevěděli a máma byla nakonec nadšená a můj děda ještě víc," řekl Jiří Mádl.