Jak informoval mluvčí spolku Obránci zvířat Ivo Krajc, návrhy, o kterých budou v rámci myslivecké novely poslanci hlasovat, řeší povolení lovu divokých zvířat lukem, zákaz norování v období péče o mláďata a úpravu podmínek pro držení lišek v zajetí za účelem výcviku loveckých psů. "K návrhům se už vyjádřil zemědělský výbor, povolení lovu lukem podpořil, zatímco zbylé dva návrhy zamítl," zmínil Krajc.

Jako argument pro přijetí návrhu zemědělského výboru pro povolení lovu lukem se dle jeho slov používá zvýšení atraktivity myslivosti pro mladé. "Návrh má učinit myslivost atraktivnější pro mládež a pro lidi, kteří by se jinak k myslivosti nedostali. Odůvodnění návrhu se snaží tvrdit, že tento způsob lovu není z hlediska ochrany zvířat nijak problematický," vysvětlil.

Zdroj: Youtube

Více postřelených a trápících se zvířat

Video, které zveřejnil spolek OBRAZ, však demonstruje, že zvířata po zásahu šípem zažívají dlouhou a bolestivou smrt. I sám vedoucí katedry myslivosti Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity Vlastimil Hart uvedl, že lovecké šípy fungují skvěle, musí ale zasáhnout velké tepny a orgány. "Při zásahu mimo je účinek diskutabilní a z mého pohledu mnohem nižší. Obávám se, že při lovu lukem bude mnohem více postřelené zvěře v přepočtu na ulovené množství," konstatoval Hart.

Lov lukem je legální v desítkách států Evropy i ve světě.
Luky ano, kuše ne. Novela zákona chce povolit lov zakázanou zbraní

Návrh proti norování

Další z návrhů podala poslankyně Dana Balcarová (Piráti), jehož účelem je zákaz norování lišek a jezevců v době péče o mláďata. "Jedná se o způsob lovu, kdy se lišky vykopávají z nor a bojují s loveckými psy o přežití a záchranu liščat," vysvětlil Krajc s tím, že při tomto lovu často dochází kromě usmrcení lišek i ke zraněním psa. Boj, zardoušená liščata a pobízení psa myslivci je možné spatřit na dalším zveřejněném videu.

Zdroj: Youtube

Podle návrhu Balcarové není tento způsob lovu nutný. "Jde o pozůstalost z doby před vynálezem střelných zbraní a dnes představuje asi jen deset procent z celkového odlovu lišek. Odstřel v době kaňkování je efektivnější a šetrnější metodou lovu, kdy není nutné, aby liška sváděla stresující a bolestivý boj na život a na smrt s loveckým psem," míní mluvčí obránců zvířat.

Chov lišek v zajetí nemá legislativní rámec

Poslední z návrhů přijal za své výbor pro životní prostředí a mají se jím stanovit podmínky pro chov lišek v zajetí pro účely výcviku loveckých psů. "Tyto podmínky zákon nijak neupravuje, a tak je možné, aby se tato aktivní zvířata chovala v malých drátěných klecích, podobných těm na zakázaných kožešinových farmách. Zemědělský výbor ovšem oba tyto návrhy ke schválení nedoporučil," podotkl Ivo Krajc.

Zdroj: Youtube

Veřejnost byla dle předsedy spolku OBRAZ Marka Voršilky oprávněně pobouřena trápením lišek na kožešinových farmách. "Lišky jsou divoké šelmy, které v přírodě naběhají tisíce kilometrů, v malé kleci mohou jen šílenstvím skákat ze stěny na stěnu. Je ostudné, že takové držení lišek myslivci je stále tolerováno a je na čase s tím skoncovat, stejně jako se způsoby lovu, které způsobují zcela zbytečné utrpení,“ uvedl důvody k podpoře návrhu.

Ilustrační foto.
Novela o lesích přinese genocidu zvěře, varují myslivci

Zemědělský výbor podle něj bohužel opět upozornil na to, že upřednostňuje i zcela marginální zájmy malé části myslivců před ochranou zvířat. "Pevně ale věřím, že poslanci nakonec rozhodnou ve prospěch zvířat. Nejen nedávný zákaz klecových chovů slepic ukázal, že ochrana zvířat je důležitou společenskou hodnotou, kterou nelze přehlížet tak, jak to předvedl zemědělský výbor,“ uzavřel Voršilka.