Člena a bývalého předsedu městské kulturní komise Daniela Turka z ODS vyšetřuje policie. Podezírá jej ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. V pondělí po půlnoci totiž údajně vyvolal incident v hudebním klubu Horká Vana v České ulici a fyzicky napadl 26letou barmanku Lenku. Způsobil jí naštěstí jen lehké zranění, se kterým ani nemusela vyhledat lékaře. On sám ale všechna tato nařčení rázně odmítá a celou záležitost považuje za jedno velké nedorozumění.

„Šla jsem mu otevřít dveře a pak nevím… Najednou jsem dostala ránu a na nic dalšího si nepamatuju. Uvědomuju si až okamžik, kdy jsme byli v sobě venku na chodníku a někdo se nás snažil roztrhnout,“ popsala Lenka. Třicetiletý politik byl silně podnapilý, policisté mu později naměřili přes dvě promile. Ve středu odpoledne se proto musí dostavit na kobereček k primátorovi a celou záležitost mu vysvětlit. „Vůbec nevím, jak vlastně ke konfliktu došlo. Slečně nic není a já mám také jenom škrábnutí, takže to nebylo nic vážného. Určitě se ale hodlám omluvit, zrovna dneska jsem si vyžádal kontakt na tu slečnu,“ oznámil v pátek Turek. Kromě několikatisícové pokuty mu hrozí i vyloučení z kulturní komise, které požaduje alespoň její předsedkyně Barbora Lišková z HOPB. „Z pozice předsedkyně nesouhlasím s tím, aby tento člověk byl nadále jejím členem,“ zdůraznila Lišková.

Ještě před samotným incidentem měl Turek slovně zaútočit na druhou barmanku – 26letou Janu i ostatní hosty klubu a vulgárně jim nadávat. Podle Jany to rozhodně není první konflikt, který v tomto klubu vyvolal. Je přesvědčena o tom, že důvodem jsou jeho výhrady k plánu strategického rozvoje kultury, na kterém se ona osobně podílela. K fyzickému násilí se však prý ještě nikdy neuchýlil. Barmanka se proto domnívá, že by měl z jedenáctičlenné kulturní komise co nejdřív dobrovolně odstoupit.

„Běžně sem chodí a osočuje mě z naprosto nepravdivých věcí. Stejně tomu bylo i v pondělí. Když jsem mu už po několikáté řekla, že se s ním o tom nechci bavit, tak se se mnou začal nahlas agresivně hádat. Proto jsme mu řekli, aby toho zanechal, dopil a odešel,“ zmínila Jana.

Dodala, že proti této výzvě se sice Turek ohradil, ale pak se na okamžik uklidnil a mohl proto v klubu zůstat. Už po chvilce však údajně začal vyvolávat nové spory. „Potom se zvedl, že už půjde. Šel ke dveřím, kde byla kolegyně. Chtěla mu otevřít, jenže on se znova vrátil a začal na nás zase sprostě řvát. Násilím ji odstrčil až vykřikla. Pak do ní několikrát kopnul a začali se strkat až vypadli ven,“ doplnila Jana. Ve chvíli, kdy stála celá skupinka venku, zapojil se do incidentu i svědek z vedlejšího domu, který přispěchal napadené dívce na pomoc. Tou dobou už přijížděli na místo strážníci.

Podnapilý politik před nimi začal utíkat do Hroznové ulice a dále směrem k Černé věži. Zdůvodňuje to tím, že se bál výše zmíněného svědka z vedlejšího domu, který ho měl údajně napadat. „Chtěl jsem zavolat policii. Slečnu hájil nějaký kluk a taky ten člověk, co tam přišel. Ustupoval jsem a on mě přesto začal napadat. Proto jsem se dal na útěk, určitě to nebylo kvůli tomu, že bych se považoval za viníka. Nemám zájem na tom chodit do Horké Vany a mlátit tam servírky,“ vysvětlil Turek. Podle mluvčího městské policie Václava Supa prchající politik vůbec nereagoval na výzvy k zastavení. Proto mu naproti vyjela druhá hlídka, které vběhl přímo do náručí. Když jej zadrželi, podrobil se dechové zkoušce a putoval na záchytku.

Ačkoliv jeho úprk zachytily bezpečnostní kamery, samotný incident před restaurací na nich vidět není. „Na kamerách bylo vidět osobu jak prchá z podloubí a pronásleduje ji naše auto. Samotné napadení tam sice není, ale protože jsme byli na místě do minuty od nahlášení, podezřelého jsme celou dobu měli na očích. Navíc jej označili tři očití svědkové,“ zdůraznil Sup.

V současné době vyšetřuje případ policie. Podle budějovické policejní mluvčí Reginy Tupé se jedná o přestupek na úseku občanského soužití, který si následně převezme správní odbor magistrátu. „Co se přesně stalo, teprve zjišťujeme. Po zadokumentování to bude postoupeno správnímu orgánu,“ uvedla Tupá.

Na výsledky vyšetřování už netrpělivě čeká i jihočeská ODS. Podle svého šéfa Martina Kuby na nich závisí Turkova další politická budoucnost. „Ať to policie řádně vyšetří. Pokud zjistí, že došlo k překročení míry slušného chování, budeme se tím zabývat. Ale do té doby bych nerad předjímal. Tato informace je totiž pro mě úplně nová,“ řekl v pátek Kuba po návratu ze služební cesty v Moskvě.