Vodácké dobrodružství umožňuje dvakrát do roka mimořádné vypouštění vody z přehrady nad Římovem, jež naplní mělké koryto řeky. Někteří si na začátku stačili všimnout i nově opravených kapliček římovské pašijové cesty. Vody bylo méně, proto na jezu pod Hamrem, kde každoročně kamarádsky pomáhají dobrovolní hasiči s přetahováním lodí, museli všichni vystoupit.

Bez bobrů a koupele

Hladoví a žízniví vodáci se rádi zastavovali u mostu v Doudlebech, kde se konaly dožínky. „Dali jsme si v hospodě česnečku,“ svěřuje se Rostislav Tureček z Mladého, který se s ženou Radkou a dětmi Danem s Adélkou vydali na Malši už poněkolikáté. „Škoda, že voda v řece je po deštích špinavá, takže se v ní nedá koupat,“ brzdil nadšení dětí, toužících v horkém dni po lázni, která by ale nebyla očistná. Cestou poznávali známá místa, marně sledovali, zda neobjeví okousané kmeny od bobrů a v závěru si jako mnozí další vychutnali sjezd Velkého jezu i proplutí mezi brankami.

Radost měli v sobotu i organizátoři zdařilé akce včetně půjčoven. „Vyšlo nám počasí, které bylo lepší než na jaře,“ liboval si Jakub Litvan z vodácké agentury Ká-servis. „Poprvé jsem tu dneska nebyl s tátou, protože ten je na Salze," uvedl důvod, proč se vodácká legenda Milan Kaštan Litvan neobjevil dopoledne na startu v Římově ani odpoledne v cíli.

Kdo nestihl sobotní Malši, musí si počkat na tradiční odemykání vlídné řeky, které se koná 27. dubna 2024. Tak za sedm měsíců - Ahoj!