Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akademici dnes budou volit rektora Jihočeské univerzity

České Budějovice Hraje se o hodně. Jihočeská univerzita (JU) má osm fakult, na nichž studuje 11 tisíc studentů. Dnes se bude rozhodovat o tom, kdo tento kolos bude řídit v příštích letech. O hlasy se utkají současný šéf vysoké školy Libor Grubhoffer a děkan Miloslav Šoch.

8.12.2015
SDÍLEJ:

Kandidáti na rektora Jihočeské univerzity - Libor Grubhoffer a Miloslav Šoch.Foto: Redakce

Prvního ledna vyprší funkční období současnému rektorovi Liboru Grubhofferovi. Ten se do boje o křeslo prvního muže univerzity pustil znovu. Jeho protikandidátem je děkan zemědělské fakulty Miloslav Šoch.

Obou kandidátů se Deník před časem zeptal, jak vidí budoucnost univerzity. „Vidím ji jednoznačně optimisticky, univerzity v demokratických poměrech představují úžasné instituce, kde se střetávají osobnosti studentů s osobnostmi jejich učitelů, navazuje se a rozvíjí mezigenerační dialog tolik potřebný k zachování kontinuity vývoje svobodné společnosti," řekl dosavadní rektor JU Libor Grubhoffer.

„O budoucnost Jihočeské univerzity nemusíme mít obavu, v jejím základu jsou tradiční hodnoty jihočeského regionu obohacené o nové přeshraniční a mezinárodní vztahy," doplnil.

Miloslav Šoch odpověděl: „Aby univerzita vzkvétala, musíme se připravit na to, že do budoucna může být ohrožen počet i kvalita studentů. Dokonce může být omezen i rozpočet a další věci, které souvisejí s rozvojem samotným. Aby úroveň univerzity mohla jít nahoru, je potřeba, abychom byli připraveni. Jsme však univerzitou výkonnou, takže budoucnost vidím velmi dobře."

Ve funkci příštího rektora Jihočeské univerzity (JU) by studenti a vyučující rádi viděli 12 lidí. Tolik jich do prosincové volby nominovali. Kandidaturu ale nakonec přijali jen dva z nich již zmínění Libor Grubhoffer a Miloslav Šoch. Ti se o křeslo rektora utkali i při minulé volbě.

Aktuální funkční období rektora Libora Grubhoffera skončí 1. ledna příštího roku. Podle předsedy akademického senátu Ondřeje Doskočila bylo povinností vyhlásit volbu 90 dní před koncem funkčního období.

Rektora Jihočeské univerzity volí Akademický senát JU, který má 40 členů a zasedají v něm zástupci všech osmi fakult univerzity. Každá fakulta je v senátu zastoupena třemi akademickými pracovníky a dvěma studenty.

Rektora členové senátu volí tajným hlasováním. Volba může mít nejvýše tři kola. Do druhého a třetího kola postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů (v případě rovnosti počtu hlasů i více kandidátů). Návrh kandidáta na funkci rektora je přijat, jestliže se pro něj vyslovila nadpoloviční většina všech členů senátu.

Autor: Radek Papáček, Martin Tröster

8.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení