Podle Daniely Procházkové, referentky publicity spolupořádajícího Biologického centra Akademie věd České republiky, bude tentokrát akce věnována hmyzím lovcům bakterií.

"U člověka je nepředstavitelné, aby žil s bakteriemi v krvi, nebo dokonce ve vlastních buňkách. U většiny hmyzu je toto možné. Některé bakterie hostiteli škodí, ale běžně se vyskytují i bakterie, které mu pomáhají. Díky nim si hmyz třeba zvýší odolnost vůči přirozeným nepřátelům nebo proti teplotním šokům," říká k obsahu přednášky Daniela Procházková.

Když takové vlastnosti hostitel zrovna potřebuje, může je poměrně snadno získat, prostě tak, že bakterii „chytne“. V další přednášce z cyklu Akademické půlhodinky představí Jan Hrček z Biologického centra AV ČR základní poznatky o soužití hmyzu s bakteriemi a o výzkumu, který se snaží tyto znalosti využít v boji proti přenašečům nemocí a hmyzím škůdcům.
Přednáška Život s bakteriemi, aneb co člověka děsí, hmyz umí využít se koná v úterý 17. 4. v 16 hodin v historické budově Jihočeského muzea v Dukelské 1 v Českých Budějovicích. Vstup je zdarma.

Cyklus Akademické půlhodinky společně připravují Biologické centrum Akademie věd ČR a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Anotace přednášek a informace o přednášejících jsou k dispozici na stránkách Biologického centra i Jihočeské univerzity.