Jak informovala ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje v Českých Budějovicích Kvetoslava Kotrbová, jihočeští hygienici letos registrují téměř dvojnásobné množství případů lymeské boreliózy než loni v 16. kalendářním týdnu. „Letošní situace je skutečně ve srovnání s loňskem horší, logi jsme měli pětatřicet případů v tomto týdnu, letos je to už 64,“ porovnává.

Nejvíce na Budějovicku

Nejvíce nakažených je na Českobudějovicku (19), na druhém místě je Táborsko s 17 případy, devět nemocných spadá na Českokrumlovsko a osm na Jindřichohradecko. „V dalších okresech je situace klidnější, na Prachaticku je šest potvrzených případů, loni zde v tomto období nebyl dokonce žádný. Strakonicko má pět případů a na Písecku zatím není hlášen žádný případ,“ dodává Kotrbová.

Již nejméně dva týdny jsou klíšťata aktivní.
VIDEO: Klíšťata se mají čile k světu, ze stromů na lidi opravdu neskáčou

Lymeská borelióza je infekční a nebezpečné onemocnění, které může mít závažný průběh i trvalé následky. Onemocnění klíšťovou encefalitidou se dle ředitelky KHS vzhledem k charakteru onemocní a prokazování začnou ve statistikách projevovat až v dalších týdnech. „Letos je, podobě jako loni, evidováno zatím jedno nahlášené a potvrzené onemocnění, a to na Prachaticku,“ shrnuje Kvetoslava Kotrbová.

Předpověď týkající se aktivity těchto parazitů vydávají meteorologové denně ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a za podpory ministerstva zdravotnictví. „Aktivita klíštěte vyjadřuje podíl klíšťat v dané lokalitě, která jsou připravena k napadení hostitele. S rostoucí aktivitou klíštěte roste stupeň rizika napadení, s čímž se zvyšuje riziko nakažení,“ vysvětlují.

Klíšťata v chovu.
Lék na dohled: Jihočeští vědci testovali vakcínu proti klíšťatům

Index aktivity klíšťat pro pondělí 24. dubna 2023.Index aktivity klíšťat pro pondělí 24. dubna 2023.Zdroj: archiv ČHMI

Důležitá je prevence

Aktuálně se doporučuje jako preventivní kroky používání repelentu a nesedání a nelehání si v porostech, kde hrozí výskyt těchto parazitů. Večer a ráno doporučují prohlídku těla a případné odstranění již přisátých klíšťat.4

Počátek sezóny klíšťat úzce souvisí s počasí, při krátkých a mírných zimách je nutné počítat s brzkou klíštěcí aktivitou. Největší výskyt klíšťat je pozorován v období od března do června, s hlavním vrcholem v květnu, druhý vrchol přichází na podzim a trvá do příchodu prvních mrazů. Nejlépe klíšťatům svědčí teplé a vlhké prostředí, nejhůře se vypořádávají se suchem. Zdroj: ČHMI

Ilustrační foto.
Jižní Čechy patří dlouhodobě mezi oblasti s nejvyšší aktivitou klíšť

Chránit by se měli nejen lidé ale i domácí mazlíčci, kromě repelentů, lze požívat antiparazitní obojky, séra, či tablety. Existuje i řada domácích tipy, jak se vyvarovat přisátí. Doporučuje se zvýšený přísun vitamínu B, Pangamini, či pivovarských kvasnic, někteří lidé tvrdí také, že funguje česnek, ať už v tabletách, tak čerstvý, či v oleji naložený. Chovatelé domácích mazlíčků si také často připravují domácí rozmarýnový repelent.