Klokotská alej se drží od začátku na přední příčce, obstojí v konkurenci?

ALEJ ROKU
Anketa vznikla v roce 2011 za spolupráce spolku Arnika se Zeleným domem Chrudim. Od té doby se v ní představily více než dvě stovky alejí z celé České republiky.

Do ankety přihlásila Klokotskou alej Kateřina Trsková z Tábora. Letošnímu ročníku zatím vévodí a aktuálně má 735 hlasů. „Když jsem alej nominovala, netušila jsem, že ji podpoří tolik lidí. Po týdnu hlasování jsme se dostali na první místo a od té doby ho držíme,“ informovala s potěšením v hlase.

Hlasování začalo v listopadu a končí v pátek 4. ledna, každý smí udělit jen jeden hlas. Klokotské aleji šlape na paty Alej Johanky z Rožmitálu ve Středočeském kraji s 560 hlasy a Alej přátelství na jezeře Medard z Karlovarského kraje s 465 hlasy. Udrží si první místo?

Kateřina z Klokot pochází a alej patří mezi její nejoblíbenější místa v Táboře. „Někdy se tam jdu jen projít, někdy si tudy krátím cestu do města,“ vysvětlila, proč je jí blízká.

VELKÁ KONKURENCE

Ze začátku byla k šanci na výhru skeptická, protože anketa čítá více než stovku stromořadí z celé republiky. „Hlasovat se dá ještě týden, svým způsobem je to ještě dlouhá doba, ale doufám, že prvenství už udržíme,“ věří.

A jaké ceny ji čekají, když zvítězí? „O cenách se rozhoduje po skončení hlasování, let balónem vyhraje ten, kdo obsadí celkové první místo v anketě, a o vítězi fotografické soutěže rozhodují patroni,“ vysvětlila.

Ocenění dostávají vítězné aleje s autory nominací, vyhlašují se krajské aleje roku a fotosoutěž o nejlepší fotografii. Vítězové se mohou těšit na unikátní a hodnotné ceny. Hlavními výhrami ankety jsou let balónem, různé publikace, knihy a vstupenky. Výherci fotosoutěže obdrží fotoaparát, tiskárnu či poukazy.

Záštitu nad anketou převzali členové výboru petice Zachraňme stromy a další významné osobnosti. Patrony jsou například malířka Eva Hüttnerová, zpěvačky sestry Havelkovy, herečka, zpěvačka a spoluautorka pořadu Herbář Kateřina Winterová, botanik, spisovatel a publicista Václav Větvička a mnozí další.

DVOJÍ PRVENSTVÍ

Pokud Klokotská alej zvítězí, nebude to jediné prvenství v soutěži. Stala by se tak historicky prvním vítězným jihočeským stromořadím v soutěži. Mimo ní se v letošním ročníku objevila ještě další dvě místa z Táborska. Hraběcí pěšinka z Plané nad Lužnicí, kterou nominoval Václav Šedivý a také Třebelická javorová alej u Skrýchova u Malšic, jejíž snímky zaslal Ondřej Kott.