„Chápu, že některé stromy byly staré a musely být pokáceny, ale není mi jasné, proč pokácely úplně včechny stromy?“ diví se řada lidí žijících v Hlinské ulici. „Je to opravdu strašná škoda, alej byla nádherná. Jsem zvědavá, jestli nám tady radnice vysadí nové stromky, když to pokáceli,“ mávla rukou nad haldou dřeva další z obyvatelek.


Vzrostlé topoly zažádala pokácet Správa a údržba silnic Jihočeského kraje. Po prošetření příslušnými orgány se zjistilo, že stromy mohou ohrozit bezpečnost celé lokality.


„Stromy byly ve špatném zdravotním stavu a byly proschlé,“ vysvětlil včera důvod kácení vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Svatopluk Mika. „Jelikož jejich funkce je ale v krajině nezastupitelná, rozhodl orgán ochrany přírody povolit pokácení nebezpečných stromů a jejich nahrazení mladou a druhově vhodnější alejí, a to pouze na jedné straně komunikace,“ doplnil stanovisko Mika s tím, že nová alej se bude vysazovat na straně silnice, která přiléhá k domům.


Lidé se mladých dřevin dočkají nejpozději za rok. Datum přesně stanovil orgán ochrany přírody.
„Staré, proschlé, nemocné a nebezpečné topoly tedy nahradí habry. V rozhodnutí správního orgánu je také nařízena a přesně popsána péče o novou výsadbu,“ uzavřel Mika.