„Bude exmanžel/ka platit výživné řádně?“ trápí mnohého rodiče s dětmi. O co hůř, když je otcem dětí odsouzený vězeň.


„I já patřím mezi matky dětí, kterým otec neplatí alimenty od srpna 2002 doposud. Po třetím soudním řízení ho tentokrát odsoudil pan soudce natvrdo na 18 měsíců. V listopadu 2006 ho zajistila policie k nástupu výkonu trestu odnětí svobody,“ svěřila se Českobudějovickému deníku čtenářka Marcela. Vězeňská služba paní Marcelu požádala o doložení soudních dokumentů o výživném a sdělila, že jí budou měsíčně posílat peníze.


Alimenty na dvě děti – 82 korun!
„Dne 21.2. jsem měla ve schránce složenku, ale když mi oči sjely na peněžní řádek, nevěděla jsem, jestli se mám smát, nebo plakat. Neuvěřitelná částka na dva chlapce, kterým letos bude 15 let, činila 82 korun. To je výsměch!“ rozčilovala se. „Otec je sice zavřený pro trestnou činnost, ale když odmítne práci, pracovat nemusí. Tímto způsobem ho náš český kriminál nikdy nenapraví k tomu, aby jednou řádně a důstojně žil a plnil své povinnosti. Zároveň je potrestaná matka s dětmi, poněvadž nemá nárok na vyplácení alimentů za otce ani na žádnou sociální dotaci,“ dodala.


Musí vězeň pracovat?
Jak to s placením alimentů z vězení je, nám vysvětlil psycholog a mluvčí českobudějovické vazební věznice Jaroslav Hála: „Podle zákona o výkonu trestu odnětí svobody má odsouzený povinnost pracovat, pokud je mu práce přidělena a není uznán dočasně práce neschopným nebo není po dobu výkonu trestu uznán zdravotně nezpůsobilým k výkonu práce. Pouze při zaměstnávání vězně u soukromé firmy je nezbytný jeho souhlas.“
To, že paní Brůhová dostala napoprvé z věznice tak málo peněz, mohlo být dle jeho slov způsobeno například tím, že dotyčný nemusel být zaměstnáván hned od prvého dne určitého měsíce, tj. mohl být zařazen do zaměstnání třeba až koncem měsíce.


Matka dětí by měla věznici doručit soudní rozhodnutí, ve kterém je vyměřena částka výživného. Když to udělá, stanovenou částku z věznice dostane, když ale dokument nepošle, z věznice dle platných předpisů obdrží jako výživné jen 30 % z čisté „vězeňské“ mzdy otce. Alimenty jsou přednostní částkou, která se z čisté mzdy vězně strhává, a zaplatí ji i přesto, že v daném měsíci tolik nevydělá – tedy jako dluh v dalších měsících.


Na sociální pomoc matka nárok má
Paní Brůhová se zároveň mýlí, když se domnívá, že nemá nárok na sociální podporu, jak upozornil Hála. Pokud peníze, které matka dostane z věznice, nedosahují výše soudně vyměřených alimentů, sociální odbor magistrátu města tuto částku dorovná. Kapsy daňových poplatníků se ale nemusí příliš bát. Poté, co si vězeň svůj trest „odsedí“, bude po něm odbor tyto peníze vymáhat.


„Čtenářce bych doporučil, aby se nejprve písemně obrátila na ředitele věznice, ve které otec dětí vykonává trest, a požádala o vysvětlení tak nízké částky. Až poté by měla jít na sociální odbor magistrátu, případně za sociální pracovnicí příslušného městského nebo obecního úřadu,“ poradil Hála na závěr.