Otec dětí je za neplacení alimentů odsouzený a několikaletý trest si odpykává ve věznici ve Všehrdech. Naděje paní Marcely, že z vězení bude pravidelně dostávat výživné, se ale po několika měsících rozplynuly jako pára nad hrncem, místo čtyř tisíc na oba syny přišlo doslova jen pár korun (o kauze Českobudějovický deník informoval 3. dubna).


„Nerozumím, proč je zavřený, když stejně nic neplatí. Já jsem pořád v práci, i v sobotu a v neděli, a už se to odráží i na dětech,“ postěžovala si Marcela Brůhová. Aby mohla svým dvěma synům, kteří v červnu ukončili osmou třídu s matematicko fyzikálním zaměřením, koupit počítač, musela si vzít půjčku.
Od sociálního odboru Magistrátu města Českých Budějovic se žádné podpory také nedočkala. „Pokud přijde občan žádat, musí se posoudit, jestli se nachází v hmotné nouzi – sledují se příjmy, sociální a majetkové poměry a dál se posuzují i osoby ve společné domácnosti,“ vysvětlila mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová. „Paní Brůhová má tedy možnost požádat o přípěvek na živobytí,“ dodala.


„Vypočetli mi, že nemám nárok, mám to i písemně,“ oponuje Brůhová. „Poradili mi, že se mám obrátit na parlament,“ dodala s tím, že domoci se soudem vyměřených alimentů je v našem státě prostě nemožné.


Muž, který ve věznici není zaměstnán, výživné nemá z čeho platit, matka se tedy musí o děti postarat sama.

Otec ve vězení nepracuje

Proč odsouzený otec dětí nepracuje, nám věznice ve Všehrdech odmítla sdělit, neumožňuje to zákon o ochraně osobních údajů. Jak uvedla mluvčí věznice Bronislava Vetešníková, ve Všehrdech je zaměstnáno celkem asi 67 procent vězňů.


„Pokud odsouzený splňuje kritéria, je zařazen do práce vždy,“ sdělila Vetešníková s tím, že odborná komise posuzuje různé aspekty, k nimž patří kvalifikace vězněné osoby k vykonávané práci, bezpečnostní a zdravotní důvody.


Pokud je vězeň zaměstnán, výživné je to první, co se po odečtení pojistného na sociální a zdravotní zabezpečení a zálohy na daň, ze mzdy strhává. „Věznice jiným způsobem, než je zaměstnání odsouzených v režii věznice nebo u jiných cizích subjektů, nemůže splácení výživného nijak ovlivnit,“ dodala Vetešníková.