Technickou i psychickou vyspělost tu při zkouškách prokazovali žáci řady věkových kategorií, nechyběly ani zástupkyně něžného pohlaví.

„Musím říct, že ženy mají pro cvičení sebeobranných technik větší cit. Jsou učenlivější. Ale nejlepší jsou asi děti. Těm to ukážete a ony už to zvládají. Jenom zatím nechápou podstatu,“ míní trenér Martin Hermann.

„Poradil mi kamarád. Nejdříve jsem chtěla chodit na kickbox, ale to nevyšlo. Tak jsem si vybrala Allkampf-Jitsu. Baví mě to. Mě i moji desetiletou sestru Báru trénuje mistr republiky Jiří Tuček. Ten už má zelený pásek s modrým pruhem,“ informuje mladá absolventka žlutého pásu Marie Adamcová.

„Jednou jsme se na Jirku šly podívat a hrozně se nám to líbilo. Tak jsme začaly chodit taky,“ dodávají spokojené sestry Adamcovy.

„Máme z toho velkou radost. Holky mají aspoň nějaký aktivní pohyb. Myslíme si, že pro děvčata je dobré, když se budou umět ubránit případnému napadení,“ shodují se rodiče obou dívek, kteří si slavnostní veřejnou zkoušku nenechali ujít.

Během dopoledne proběhly pod dohledem komisařů Pavla Hirsche a Martina Hermanna zkoušky technických stupňů na 9. – 5. kyu. „Kyu je devět žákovských stupňů. Pak je ještě deset mistrovských a ty se nazývají dan,“ vysvětlil pojem kyu držitel čtvrtého danu Martin Hermann.

Po úspěšném absolvování zkoušky na každý technický stupeň je žák oprávněn nosit barevný pás dle dosaženého technického stupně a obdrží mezinárodně platný certifikát. Barevné označení pásů slouží žákovi pro uvědomění si, jak daleko je na své cestě a pro učitele je to rychlá orientace o úrovni technické vyspělosti žáka. Při zkouškách na jednotlivé technické stupně mají žáci možnost prověřit si svou technickou i psychickou vyspělost.

Pilovat své dovednosti adepty bojového umění bezpochyby baví. „Dozvěděl jsem se o tom od kamaráda. On to dělá o rok déle než já. Chtěl jsem se věnovat nějakému sportu, udržet si kondičku. Tohle umění mě zaujalo svou neobvyklostí. Hrozně mě to baví,“ řekl osmnáctiletý Tomáš Rybák.

„Cvičenci projdou pohybovou průpravou, nácviky pádů. Trénink obsahuje dokonce i přípravu chování ve stresových situacích a samozřejmě prevenci, aby se do takových situací nedostali tak lehce. Věkově je cvičení v podstatě neomezené. Dětské oddíly navštěvují děti už od šesti let. Ale maximální věková hranice není určená. Záleží to na každém jedinci, jak se cítí,“ zdůraznil Martin Hermann.

Zkušení trenéři ví, že není dobré na člověka vyvíjet velký tlak a zátěž. Proto se začíná postupně od jednotlivých rozcviček. Pak se teprve náročnost tréninku zvyšuje. Hodně se pracuje s lidmi individuálně.

Bojové umění Allkampf-Jitsu vzniklo v roce 1968 v Německu. „Jeho zakladatelem je Němec Jakob Beck. Jeho bohaté zkušenosti v bojových uměních ho přivedly k myšlence spojit nejúčinnější techniky jednotlivých umění v jeden vysoce efektivní systém sebeobrany. V začátcích byl určen hlavně pro armádu a policii, ale ve druhé polovině 70. let se to začalo vyučovat i pro veřejnost,“ sdělil trenér Martin Hermann.

Do České republiky se toto umění dostalo v 90. letech. Dnes se vyučuje v sedmnácti školách a sportovních klubech v ČR.

Petra Friedrichová