V neděli ráno se například tři mladíci bavili tím, že ničili tabule orientačního značení. Když je s dvěmi deskami zadrželi strážníci městské policie (MP), řekli, že si ukazatele s nápisy „Stromovka“ a „Dlouhý most“ pověsí doma na zeď. „Mladíci při dechové zkoušce na alkohol nadýchali od 2,10 do 3,80 promile,“ uvedla mluvčí MP Katka Schusterová. Ve správním řízení jim hrozí pokuta až tři tisíce korun.


Že je alkohol u mladistvých oblíbený, svědčí také kontrola v českobudějovických barech a restauracích. Z počtu čtyřiceti osmi zkontrolovaných byla u čtrnácti prokázána potizivní zkouška na alkohol. Příslušníci MP navíc v jednom z podniků zjistili opakované podávání alkoholickým nápojům lidem mladším osmnácti let.


Dobrou zprávou je, že kromě alkoholu s mladistvými žádné větší problémy nejsou. Například počet u adolescentů oblíbených grafitty v červenci nenarostl. Podle mluvčí MP Katky Schusterové je relativní klid nezletilých v Českých Budějovicích proto, že většina z nich je na prázdninách mimo město. Narostly ale případy rušení nočního klidu. Pachateli jsou však většinou dospělí.