Test redakce Českobudějovického deníku, který vyslal čtrnáctiletého Martina koupit do třech obchodů láhev tvrdého alkoholu, dopadl sice na výbornou pro prodejce. Chlapci nikde vodku neprodali. Ale tato výjimka spíše potvrzuje pravidlo.


„Takřka všude mi nalévali bez problémů. Ale je pravda, že v restauracích provozovaných Budvarem, jako je Švejk anebo Malý pivovar, se nás ptali na věk a ukazovali jsme občanky,“ podotýká čerstvě osmnáctiletý Tadeáš Nový. „Jinde jsou asi rádi za každou tržbu. Ale kde není absolutně žádný problém získat alkohol, to jsou supermarkety, tam koupíte cokoliv,“ mává Nový rukou.


Zkušenosti osmnáctiletého gymnazisty jenom potvrzuje Bohumil Novák, který je vedoucím odboru prevence u českobudějovické městské policie.
„Kontroly nalévání alkoholu mladistvým se dělají pravidelně a namátkově zhruba jednou za týden až čtrnáct dní. A jedenkrát do měsíce či do měsíce a půl se jedná o větší akce, kde s námi chodí i příslušníci Policie České republiky a pracovnice sociálního odboru magistrátu města,“ řekl včera Novák k problematice.


Větší zátahy na mladé opilce dělá městská policie na sídlišti Máj, kde se scházejí partičky mladých a právě dost často i popíjejí alkohol.
„Ale největší úspěšnost máme v podnicích v centru města. Za ta léta, co tyto akce dělám, tak asi jen v jednom případě jsme byli neúspěšní,“ zdůraznil Novák nepříjemný fakt s tím, že mládež se pití alkoholu nebrání.


„Vždy však za podnapilé mladistvé může ten, co jim alkohol podal. Postih se pak řeší na místě blokovou pokutou anebo předáním na správní úřady,“ vysvětil.


Za pár dní uplyne přesně rok od té chvíle, kdy městští strážníci „načapali“ v jedné z restaurací hned celou školní třídu opilých dětí.
„Bylo to koncem školního roku, našli jsme tam šestnáct podnapilých. Nalévala jim tehdy dokonce také šestnáctiletá servírka,“ kroutil Novák hlavou nad smutným, ale také velice kuriózním případem. „Dokonce snad už ten podnik ani dneska nefunguje,“ doplnil.