„V příkopě skončilo motorové vozidlo tovární značky Renault Clio červené barvy tak, že při havárii značně poškodilo dopravní značku Začátek obce,“ popsala dopravní nehodu Marie Russfellová, mluvčí Inspektorátu cizinecké policie České Budějovice s tím, že auto bylo v příkopu uzamčené a opuštěné.

Jaké bylo ale překvapení policistů, když jim viník vjel přímo do náruče. Po silnici totiž šněroval zvláštním stylem jízdy černý Jeep Cherokee, tak jej hlídka zastavila.

„Při této policejní kontrole pojali policisté cizinecké policie podezření na přítomnost alkoholu v dechu a muž se dobrovolně podrobil orientační dechové zkoušce,“ uvedla Russfellová. Přístroj naměřil 2,31 promile alkoholu, což následně potvrdilo i lékařské vyšetření, jemuž se muž dobrovolně podrobil. „Při kontrole výše zmíněného řidiče se ukázalo, že je majitelem také havarovaného vozidla,“ dodala Russfellová.

S takto kuriózními případy se českobudějovičtí policisté příliš často nesetkávají, za to s podnapilými řidiči ano. A jejich počet navzdory hrozícím postihům narůstá.

„Od začátku letošního roku zaznamenali policisté během pravidelných silničních kontrol 230 případů řidičů pod vlivem alkoholu,“ podala alarmující výčet okresní policejní mluvčí Regina Tupá. Loni za stejné období to bylo 151 případů, tedy o necelých osmdesát méně.

„To je hodně vysoký nárůst,“ okomentovala Tupá číslo s tím, že z toho 58 případů už policisté řešili jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky (nikoli jako přestupek). Za něj hrozí viníkům až rok odnětí svobody, profesionálním řidičům dokonce až tři roky.

Alarmující je i počet dopravních nehod, které způsobí opilí řidiči. Na Českobudějovicku je to každá dvanáctá.