Proč? Konal se zde národní seminář Allkampf – Jitsu, který skončil v neděli zkouškami technických stupňů.

„Tento seminář se koná třikrát do roka. Žáci si mohou vybrat z nabízených pěti témat to, které je láká, případně ve kterém se chtějí zdokonalit. V tomto semináři nezáleží na pokročilosti žáků. Mají možnost vyzkoušet si cokoliv,“ řekl prezident AKJ Martin Matouš, držitel 5. Danu. „Po mezinárodním semináři je toto nejdůležitější akce,“ dodal Martin Matouš.

Noví kamarádi

Všichni účastníci bedlivě sledovali výklad trenérů. Předváděné techniky si pak vyzkoušeli na vlastní kůži ve dvojicích. Trenéři mezi svými svěřenci procházeli a dívali se, zda žáci nemají s předvedenou technikou nějaké problémy. Ve chvíli, kdy si nějaká dvojice nevěděla rady, trenér se jim ochotně věnoval a znovu jim vše vysvětlil.

„Je tady spousta lidí z různých škol. Žáci mohou cvičit s různými partnery, vyzkouší si různé styly. Je to velmi přínosné v tom, že si mezi sebou předávají své zkušenosti,“ informoval prezident AKJ.

„První úsek tréninku je zatím bezva. Absolvovala jsem aplikaci technik u Pavla Hirsche. Musím říct, že je to přínos v mnoha směrech. Člověk si udělá širší obzor a odpoutá se od těch technik základních,“ prozradila spokojená allkampfistka Kristýna Tejmlová, která pochází z Kladna, ale přijela s klubem z Prahy. „Zítra tu budu taky, ale zkoušek se nezúčastním,“ dodala Kristýna.

„Dnes se mi to tady moc líbí. Můžu si procvičit nové věci. Staré věci jsem se doučil. Zítra zkoušky dělat budu,“ řekl desetiletý Vašek Kadlec, který se tomuto umění věnuje už třetím rokem.

„Tenhle seminář se mi líbí. Zkoušky dělat nebudu,“ prohlásil jeho kamarád Jan Zágiba. „Honza zatím ještě nezvládá některé techniky, takže je chce dnes dopilovat a na zkoušky půjde příště,“ vysvětlil jeho tatínek Ladislav Zágiba, který se na seminář přišel podívat. „Seminář je fajn. Určitě jim to přináší něco nového. Pod špičkovými instruktory si procvičí základy a případně se naučí nějaké nové techniky. A dokonce si tady najdou i nové kamarády,“ dodal spokojený Honzíkův tatínek. Trénovalo se celý den. A o tom, že to bylo pro zúčastněné náročné není pochyb. Zvlášť, když je hned v neděli čekaly zkoušky. Ale jak říká Martin Matouš: „Člověk si musí trochu sáhnout na dno svých sil a vyzkoušet si praktiky ve ztížených podmínkách. Fyzická únava se samozřejmě projeví, ale každý žák musí být připraven jak fyzicky, tak i psychicky. A když už si v boji myslí, že nemůže, vždy má ještě čtyřiceti procentní rezervu.“ Před koncem sobotního semináře, který byl v šest hodin, se všichni plně věnovali přibližně dvacet minut meditaci a relaxaci.

Stovky účastníků

„Celý den se vlastně trénuje tělo. Ale pro správný rozvoj člověka je nutné, aby bylo tělo v harmonii s myslí. Proto se celý tréninkový den zakončuje relaxací, která uvolňuje svaly, a meditací, která uvolní mysl člověka. Celá meditace vychází z buddhistického učení,“ objasnil důvod dvacetiminutové relaxace Martin Matouš.

Sobotní den zakončili večerním setkáním a posezením s přáteli. Toto setkání je také důležité, protože se rozvíjí přátelství mezi jednotlivci i mezi městy. Sportovní víkend cvičenců tohoto bojového umění skončil v neděli. A to, již zmíněnými, zkouškami technických stupňů. „Zkoušky absolvují žáci, kteří jsou připravení, chtějí se zúčastnit a které trenér na zkoušku pustil,“ sdělil Matouš.

Celého víkendu se účastnilo kolem stovky lidí ze dvanácti různých měst, například z Českých Budějovic, Nových Hradů, Mostu, Prahy, Chomutova. Z Písku přijeli allkampfisté z obou, zdejších fungujících, klubů.

Petra Friedrichová