Happening pod názvem Nakrmte Šrotozemšťana pořádá neziskový kolektivní systém ASEKOL, který se zabývá organizací zpětného odběru a recyklace vysloužilých elektrozařízení. Cílem akce je zábavnou formou přesvědčit občany, že staré elektrospotřebiče nepatří do popelnice, ale do sběrného dvora.
„V České republice se každý rok vyprodukuje tisíce tun odpadu z elektrických a elektronických výrobků. Velká část z nich ale skončí na skládkách komunálního odpadu nebo ve volné přírodě. Lidé už si zvykli třídit plasty, sklo, papír a nápojové kartony, o možnosti třídit vysloužilá elektrozařízení ale mnoho z nich neví. Přitom nejde jen o pračky, ledničky, počítače nebo televize, ale i klávesnice, mobilní telefony, nabíječky nebo zářivky, které v popelnici končí nejčastěji,“ říká Jan Vrba ze společnosti ASEKOL. Její Roadshow letos zamíří do jedenácti krajských měst.


Ti, kdo v pondělí a úterý tento odpad coby stavební materiál na náměstí přinesou, mohou promluvit také do výběru jména pro českobudějovického Allosaura. Křtiny bude mít v úterý odpoledne.