„Samozřejmě, že to sleduji, tu absurdní komedii," kritizuje nynější dění v budějovickém zastupitelstvu a na radnici třeba Marie Paukejová, kandidující v posledních volbách za Suverenitu, která neuspěla. „Problémy souvisejí s tím, že ANO 2011 je nedůvěryhodný a nejistý partner. A občany to stojí nemalé peníze," dodává Marie Paukejová a jako nejlepší řešení navrhuje předčasné volby. To by se ale musela vzdát mandátu nejméně polovina současných zastupitelů.

Nepracovali, ale odměny pobíraliOdvolaný primátor Jiří Svoboda (ANO 2011) i tři jeho náměstci Ivo Moravec (HOPB), František Konečný (ANO 2011) a Tomáš Bouzek (TOP 09) sice byli ze svých funkcí v červnu odvoláni, ovšem dosud pobírají odměny, jako by nadále pracovali ve svých původních pozicích. Zákon o obcích stanovuje, že tato odměna jim je poskytována po dobu tří měsíců ode dne odvolání z funkce. Měsíční odměna primátora činí přibližně 60 tisíc korun, náměstci pobírají asi o 10 tisíc korun méně. Odvolaní politici ale nadále působí třeba jako poradci primátora a docházejí i na jednání rady města.

Spíše s odstupem vnímá situaci bývalý nezávislý zastupitel Stanislav Rataj. Příčinou současných problémů jsou podle něj politické tahanice mezi ANO 2011, HOPB a ČSSD. „Jde o politickou výměnu mezi stranami, ne o programové body," myslí si Stanislav Rataj.

Stranou, která hlasy v zastupitelstvu naopak disponuje, je dosud opoziční KSČM. Jak ale bude klub hlasovat, pokud bude nová koalice, je podle zastupitele za KSČM Ivana Nadberežného ještě předčasné odhadovat. „Zatím není na místě dávat zásadní stanovisko," zdůrazňuje Ivan Nadberežný s tím, že žádná nová koalice zatím nebyla oficiálně ustavena.

Problém neexistujícího úplného vedení města se ale podle Ivana Nadberežného řešit musí. „Je nutné co nejdříve ustavit vedení města. Ale ne, aby to bylo další slabé vedení, které se znovu odvolá," varuje dlouholetý zastupitel. „Dosavadní koalice nefungovala, byla vnitřně nesourodá, proto jsme byli pro ji shodit," vrací se k červnovému zastupitelstvu Ivan Nadberežný a naznačuje, že nová koalice má smysl, pokud nabídne dlouhodobější perspektivu.

Komunisté přitom nevylučují její podporu, protože chtějí, aby město řádně fungovalo. „Pokud bude koalice respektovat také naše volební cíle, tak budeme zvažovat, jak se zachovat, abychom ji podpořili," naznačuje Ivan Nadberežný.

Odmítá ale, že by se jednalo o tak zvanou tichou podporu. Spíše to má být při jednotlivých hlasováních u některých bodů. „Nechceme, aby se zdražovaly služby pro občany. Chceme, aby se řešily problémy města," upřesňuje Ivan Nadberežný a jako další příklad programových požadavků jmenuje hospodárné a účelné nakládání s městským majetkem a financemi a třeba i fungování územních komisí. Téměř rok už uplynul od voleb, a tento poradní orgán rady města v podstatě nevyvíjí činnost.

POHLED POLITOLOGA: Staronový primátor bude mít těžkou roli
Při povolebním jednání před necelým rokem se nabízela koalice na půdorysu koalice vlády ČR, tj. ANO, ČSSD, KDU-ČSL s tím, že ANO jako nejsilnější strana obsadí místo primátora. Tato koalice by měla těsnou nadpoloviční většinu. Tato koalice však nebyla uzavřena a hnutí ANO se překvapivě přiklonilo ke koalici se svým, na celostátní úrovni, hlavním oponentem TOP 09. Do trojkoalice ANO, TOP 09 a hnutí Občané pro Budějovice (HOPB). Tato trojkoalice k zabezpečení stability přizvala do koalice tři zastupitele KDU-ČSL s nabídkou náměstka primátora. Tak byla ustavena 27členná, zdánlivě stabilní, koalice.Avšak pnutí v jednotlivých stranách vyvolaná osobními ambicemi některých jednotlivců znemožnila dlouhodobější práci ustavené koalice, a ta se v červnu 2015 de facto rozpadla, došlo k odvolání primátora a tří jeho náměstků. Letošní léto tak bylo v Českých Budějovicích horké nejen svým počasím, ale i intenzivními jednáními politických stran o novém půdorysu koalice, který vzhledem k velké fragmentaci českobudějovické politické scény a vzájemné politické či osobní vyhraněnosti nebyl doposud nalezen.

Nyní v polovině září pozvolna krystalizuje možná koalice na vládním půdorysu ANO 2011, ČSSD, KDU-ČSL s možnou podporou či účastí ODS. Vzhledem k silnému mandátu je nejpravděpodobnější variantou znovuobsazení funkce primátora opět ze strany ANO 2011 v podobě odvolaného Ing. Jiřího Svobody. Jeho současná role však bude mnohem těžší než před rokem, nejen kvůli širší koaliční spolupráci, ale i kvůli oslabení vlastní politické strany, což vyvolává otázku, zda tato koalice bude dlouhodobě stabilní a vydrží až do konce volebního období v roce 2018.
Abychom si na tuto otázku mohli odpovědět, je třeba zamyslet se nad všemi příčinami rozpadu stávající koalice. Svou roli sehrály nejen osobní a politické ambice, možná i prvotní politická nezkušenost v oblasti komunální politiky, v pozadí však již možná začíná startovat příprava na nejdůležitější volby roku 2016 krajské volby, od kterých si politické strany mnoho slibují… Ať se již jedná o zásadní překreslení krajských politických map či jen první participaci na krajských vládách.
Připomeňme v souvislosti s touto lokální politickou krizí výjimečnost roku 2015, kdy se nekonaly žádné volby na regionální, krajské ani celostátní úrovni, což pro všechny politické strany znamenalo rok možné konsolidace, přeskupení sil a přípravu na další roky volební. Jak je vidět, tento klidný „bezvolební" rok nekončí, jak by se dalo očekávat 31.12.2015, ale v Českých Budějovicích skončil již 29.6.2015 rozpadem vládnoucí koalice.

Podobnou paralelu bychom našli i v mnoha dalších českých či moravských obcích a městech, kde došlo též ke změně primátora či je jeho současná pozice silně ohrožena. Opravdu „horké" léto si tak kromě Českých Budějovic prožila i politická scéna v Ústí nad Labem nebo nyní v Praze.

LUBOMÍR PÁNA - politolog, rektor Vysoké školy evropských a regionálních studií