Celkem 212 akcí se uskuteční v Českých Budějovicích během letošního adventu. Ten začíná již v sobotu rozsvícením stromu a zahájením vánočních trhů na náměstí Přemysla Otakara II. Dále je na programu tradiční přílet anděla, mikulášská jízda nebo živý betlém, novinkou budou koncerty pod širým nebem.

Vedení města slibuje, že budějovický advent bude letos ještě lepší než v předcházejících letech. Magistrát totiž uzavřel smlouvu s firmou RK Invest, která má na starosti organizování akcí a vánočních trhů na náměstí. „Reagovali jsme na poměrně velkou nespokojenost lidí z minulých let. Stěžovali si, že stánky připomínají spíš turecké tržiště, a prodejců ubývalo. Tak jsme se rozhodli, že by bylo dobré akci pozvednout a svěřit to do rukou odborníků,” vysvětlila náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Adventní trhy proto tentokrát potrvají celý měsíc, všichni prodejci navíc budou mít stejný dřevěný stánek zdobený girlandami. „Akce dostane nový ráz a trochu se přiblíží předvánoční Praze nebo Vídni,” komentoval David Kovařík za společnost RK Invest.

Na jarmarku si zájemci budou moci koupit klasické vánoční zboží, ozdoby, svíčky, řemeslné výrobky a další drobné dárky. Novinkou bude prodej punče do keramického hrnečku s logem Budějovického adventu. Ten si zákazníci buď, za poplatek 30 korun ponechají, nebo jej obchodníkům po vypití nápoje zase vrátí.

Advent ve městě oficiálně začne tuto sobotu v 16.30 hodin slavnostním rozsvícením vánočního stromu před radnicí. Poté bude v 17.30 hodin následovat koncert folkové kapely Druhá tráva přímo na náměstí. Zde již vyrostlo pódium, na kterém se v předvánočním čase vystřídá celá řada účinkujících. Lidé se mohou těšit například na vystoupení skupin No Name, Nezmaři, Cop, Jarret, Cimbal Classic nebo Docuku.

Předvedou se i herci. Téměř divadelní společnost sehraje hru Dva klíče, Divadlo Kvelb uvede svůj Advent na kolečkách a Komedianti na káře příběh Na káře až do Betléma. Jiný druh umění pak 2. prosince předvedou výrobci soch z ledu, kteří přímo před zraky diváků promění velké ledové kvádry v postavy.

Největší předvánoční akcí bude tradičně let anděla z Černé věže na náměstí. Ten se uskuteční v pondělí 5. prosince v 17.45 hodin. Organizátoři již předem počítají s tím, že se na náměstí sejde velké množství lidí. „Je nám jasné, že kvůli stánkům tam bude méně místa než obvykle a bude to náročnější. Máme ale s podobnými akcemi zkušenost, posílili jsme počet pořadatelů a věříme, že se lidé budou chovat slušně a všechno dobře dopadne,” ujistil Kovařík. Na změnu se letos musel připravit i sám anděl, kvůli trhům bude totiž přistávat na střeše jednoho ze stánků.

Kromě náměstí se předvánoční akce uskuteční i na řadě dalších míst. Panská ulice se promění ve staročeskou vánoční uličku, na Piaristickém náměstí bude k vidění živý betlém, Dům U Beránka nabídne rybí trh či pečení vánoček a v Horké vaně se budou hrát pohádky. Promění se i podoba radničního nádvoří. Organizátoři tu otevřou Ježíškovou dílnu, v níž budou lektoři s dětmi vyrábět drobné dárky.

Podrobný program adventu v Budějovicích najdou zájemci na webových stránkách www.c-budejovice.cz

VÝBĚR Z PROGRAMU NA NÁMĚSTÍ

26. listopadu - 26. prosince
Vánoční trhy 10-20h.

26. listopadu
Rozsvícení stromu 16.30 h.
Koncert Druhá tráva 19.30 h.

29. listopadu
Divadlo Kvelb 17.30 h.

1. prosince
Koncert Nezmaři 18.30 h.

2. prosince
Výroba ledových soch 12 h.

5. prosince
Přílet anděla 17.45 h.
Koncert No Name 19.30 h.

13. prosince
Divadlo Komedianti na káře 15 h.
Zpívání koled 17.30 h.

14. prosince
Společné zpívání koled a nabídka radničního punče 17.45 h.
Koncert Docuku 18.15 h.

15. prosince
Koncert Jarret 17.30 h.

17. prosince
Tradiční lidová zabijačka
s prodejem výrobků 10 hod.
Koncert Cimbal Classic 17.30 h.

20. prosince
Koncert Žestě dvěstě 15.30 h.
Rozhlasový swingový orchestr Václava Hlaváče 17.30 h.

22. prosince
Koncert Dudlajda 15 h.
Živý betlém (Piaristické n.) 17 h.