Křik mužů v oranžových kombinézách zaniká v hukotu roztočených listů helikoptéry. Největší větrák daleko široko, vrtulník BELL 206 společnosti Alfa–Helicopter, rozráží tetelící se vzduch v parném středečním odpoledni.

Jsme na letišti v Plané u Českých Budějovic, kde se minulý týden od pondělí do čtvrtka cvičii jihočeští záchranáři na pomoc zraněným lidem ze vzduchu.
Středeční odpoledne je vyhrazeno pro ukázky výcviku mužů, kteří se nebojí výšek. V kulisách bývalého vojenského letiště s bunkry nacvičují záchranu lidí.

Viset ve vzduchu je pro nás rutina

„Speciální výcvik záchranářů zařazených do leteckých posádek pořádá provozovatel vrtulníku záchranné služby České Budějovice společnost Alfa–Helicopter a Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje,“ říká ředitel jihočeské záchranky Marek Slabý.

„Je třeba mít vycvičené odborníky, kteří jsou schopni práce a záchrany s využitím vrtulníku při mimořádných událostech i v případech běžného provozu na území kraje, a to i v místech a oblastech dočasně nepřístupných,“ doplňuje Marek Slabý.

Záchranáři, kteří jsou pro lidi v nouzi skuteční andělé, se cvičí několikrát do roka.
Vrtulník se zvolna snáší k zemi, pod ním visí v několikametrové výšce dvojice mužů. Jeden představuje zraněného, druhý je záchranář. V horkém červnovém dni se oba konečně nohama dotknou země. Zatímco vrtulník odlétá k další akci, muži v kombinézách se odstrojují.

„Je to rutina, nic neobvyklého,“ zlehčuje význam náročného cvičení jednatřicetiletý českobudějovický záchranář Petr Muf.
Podobně hovoří i jeho kolega Jiří Majstr. „Je to naše práce, připravujeme se na pomoc lidem, kteří ji potřebují.“

Jejich zákroku přihlíží další jihočeský záchranář Zdeněk Kafka. „Lepší by bylo, kdybychom nemuseli vůbec zasahovat. Před několika dny jsme ale měli vážné obavy, že povodně z Moravy se přesunou i k nám na jih Čech a budeme evakuovat ohrožené lidi,“ vysvětluje Zdeněk Kafka.

Přichází muž v modré kombinéze. „Ve vzduchu to s vrtulníkem hází, když se blíží bouřka, je to znát. Za tyhle dva dny jsme vystřídali pět pilotů. Dnes nacvičujeme výsadek záchranářů slaněním z vrtulníku a evakuaci postižené osoby v podvěsu pod vrtulníkem v doprovodu se záchranářem,“ říká vedoucí výcviku Pavel Chvalina.

Tahali zraněnou ženu z rokle

Záchranáři na laně jsou zároveň i takoví malí doktoři lidských duší.

„Musí znát psychologii, aby s lidmi, které zachraňují a jsou s nimi na jednom laně, komunikovali a dostali je do klidu,“ vysvětluje vedoucí výcviku Pavel Chvalina ze společnosti Alfa–Helicopter.

„Není možné, aby zachraňovaný člověk byl při zásahu na laně sám.“
Společnost s vrtulníkem pomáhá nejenom v jižních Čechách, ale také na Jihlavsku, Brněnsku a Olomoucku.

„Před třemi měsíci jsme například ale zasahovali i nedaleko Žiliny, kde jsme zachraňovali starší paní, která spadla do rokle. Zraněnou ženu musel vytáhnout až náš vrtulník, protože její zdravotní stav vyžadoval okamžitý transport do nemocnice,“ doplňuje Pavel Chvalina.