Pára, která uchází z podzemního teplovodu, ohřívá plechové desky, na kterých i přes den před očima kolemjdoucích ohřívají své kosti bezdomovci.  Sejde se jich tady  i několik, jako například teď v mrazivé noci z úterý na středu.

„Nemáš cigaretu?" žadoní na lidech, co procházejí kolem. Když se zastavíte na kus řeči, ochotně si s vámi povyprávějí, i když jim jejich vytoužený nikotin neposkytnete.

„O tom, že je tady azylák 
v Riegrově ulici, samozřejmě víme,"  přiznávají, že existence charitního domu sv. Pavla, který provozuje řadu let Městská charita České Budějovice,  jim není neznámá. „Ale my do azyláku nepůjdeme, protože ho nepotřebujeme," hrdí se, zatímco špinavýma rukama zapínají ušpiněné péřovky.

Proto raději tráví prosincové noci na rozložených papírových krabicích, poskládaných na ohřívané plechové desce.  Mnozí českobudějovičtí obyvatelé pro to ale nemají pochopení. „Je to ostuda, že se tady válí u katedrály, mohou přece jít do azylového domu,"  myslí si Aleš Trdla. „Nechápu, že s tím někdo něco neudělá, třeba městská policie," podivuje se Trdla.

Fakt, že jsou bezdomovci 
i v mrazech spokojeni ve svých jednoduchých příbytcích pod širým nebem, potvrzuje i Petra Vohlídalová, zástupkyně vedoucí Azylového domu sv. Pavla. „Máme noclehárnu 
s dvaceti lůžky a v zimě otevíráme i denní centrum s dvaceti místy, kde můžou muži přečkat noc.  Kapacita ale nebývá naplněna," řekla Vohlídalová.

Z noci na čtvrtek v noclehárně přespalo jedenáct osob a denní centrum k přenocování využilo 7 mužů. Lidem bez střechy nad hlavou přitom azylový dům nabízí kromě noclehu v teple i potravinovou pomoc, oblečení, a možnost se umýt. Většina služeb je pro ně zdarma nebo velmi levně. „Lidi to vědí, ale přijít nechtějí," krčí rameny Vohlídalová.

Mráz v těchto dnech ale netrápí jen bezdomovce. Také prodejci na adventních trzích na hlavním českobudějovickém náměstí vědí o zimě své. V dřevěných stáncích bez jakéhokoli topení tu denně stojí osm i více hodin. „Je fakt zima,"drkotala zuby prodavačka čepic už před devátou hodinou ráno.  Někteří se do mrazivých podmínek ale dokáží náležitě připravit. „Jsem pořádně nabalená, mám dva svetry a dobrou bundu, zateplené kalhoty a na nohy používám jeden starý trik," usmívá se Stanislava Rajmanová z obchodu s perníčky, zahřívajíc se dětským punčem. „Na ponožky si dávám celofánový pytlík a nohy pak v botě zůstanou v teple," prozradila.