Předchozí
1 z 13
Další

Marek Poláček

 • majitel květinářství, Jindřichův Hradec

Marek Poláček, majitel květinářství, Jindřichův HradecZdroj: Deník/Jana Urbanová

Z profesního hlediska jsem nejvíc vděčný, že jsme mohli po celý rok přinášet všem našim zákazníkům radost formou květin. Tento rok byl pro nás určitě náročnější, protože co se týká inflace, tak vidíme že zákazníci více šetří a jsme rádi, že dál fungujeme. Z osobního hlediska jsem pak rád, že jsme celá rodina ve zdraví a spokojenosti.

Pavel Šmidrkal

 • český prozaik, kurátor a galerista, Bechyně

Pavel Šmidrkal, 70 let, český prozaik, kurátor a galerista, Bechyně.Zdroj: archiv Pavla Šmidrkala

Jsem vděčný za oblohu bez hrozby raket a za lásku v rodinách, které se nerozpadají. Za mír v očích dětí rozjásaných hrou, za každý den, přivítaný polibkem od manželky. Jsem vděčný za prostřený stůl, kde leží chléb z obilných klasů sklizených na našich polích. Protože takový je můj šťastný domov pod českým nebem. Jsem vděčný za filmové hlášky z našich slavných komedií, za vtipy pučící v hospodách, za legrácky zrající na přešlapech politiků, za smích ve školních lavicích, za žertování na internetu. Protože humor dává životu ten správný šmrnc.

Romuald Štěpán Rob

 • farář, Římskokatolická farnost Karlovy Vary - Rybáře

P. Romuald Štěpán Rob, farář - Římskokatolická farnost Karlovy Vary - Rybáře.Zdroj: Deník/Jana Kopecká

Osobně si myslím, že jsme málo vděční především za obyčejné věci, které celosvětově tak obyčejné nejsou. Chceme více, a to vždy nemusí být špatné, ale zapomínáme být vděční za to, co máme. A především je třeba učit se být vděčný za to, co si nejde koupit a co nejde zaplatit: rodina, vztahy, kamarádství, přátelství, vzájemnost a zcela jistě také zdraví.

Jsem vděčný za to, že čím dál více lidí kriticky přemýšlí a nepapouškují pouze novinové titulky, že zkrátka mediální gramotnost roste. Kardinál Tomášek coby pedagog kdysi řekl, že dobro v člověku chválením roste, tak to tu musím zmínit.

A protože je (před)vánoční čas, rád bych dodal, že jsem vděčný za žízeň po duchovních věcech, která je v každém člověku a která je stále více vidět. A čím více se svět kýve, tím více potřebujeme vyhodit kotvu do nebe. To můžeme udělat, protože Boží láska je neotřesitelná, Bůh se v Betlémě stal člověkem, aby byl s námi a aby za nás dal život na kříži. Ať se tedy s člověkem děje cokoliv, vždy se může nakonec zhroutit do Boží náruče.

Antonín Procházka

 • plzeňský herec, divadelní režisér, dramatik a scenárista  

Antonín ProcházkaAntonín ProcházkaZdroj: ČRo

Jsem vděčný za to, že v čele státu stojí člověk, za kterého se nemusíme stydět. Taky jsem vděčný, že se nám v tomto roce nic nestalo, že máme co jíst, kde bydlet a že nás nevykradli. Dcera si našla hodného chlapce, žena se o mě pořád stará a je pořád zájem o to, co dělám a tak máme na dovolenou. Za to všechno jsem vděčný.

Marie Kajabová

 • Kraslice, v důchodu

Marie Kajabová.Marie Kajabová.Zdroj: Deník/Roman Cichocki

Za každé nové ráno, jak se říká. Ne, teď vážně. V mém věku hlavně za zdraví. Letos jsem byla na operaci kyčle a ta dopadla dobře včetně rehabilitace, za což jsem velmi ráda. Čeká mě i druhá, tak doufám, že bude mít stejně bezproblémový průběh. Vděčná budu samozřejmě i za zdraví celé mé rodiny. Je to základ a zbytek už se dá tak nějak docílit svoji snahou a pílí.

Bára Sulanová

 • Milevsko, Miss České republiky 2023

Bára Sulanová z Milevska vyhrála korunku královny krásy.Zdroj: Michal Zima/poskytla Bára Sulanová

V tomto roce jsem se stala vítězkou Miss České republiky. Pokud bych se zpětně ohlédla za průběhem této prestižní soutěže, velice vděčná jsem za cenné zkušenosti, nové zážitky, kontakty a přátele. Miss České republiky je partnerem charitativního projektu Počítače dětem a já jsem nesmírně vděčná, že svou účastí v soutěži jsem mohla tento projekt podpořit a i nadále být jeho součástí. Jsem také moc vděčná své rodině a svým blízkým za podporu během celé soutěže. V závěru nemohu opomenout zmínit i pedagogy z milevského gymnázia, kteří mi vycházeli vstříc, a za to jim patří můj vděk.

Teodor Buzu

 • výtvarník, akademický malíř, Tábor

Teodor Buzu, 63 let, výtvarník, akademický malíř, Tábor.Zdroj: archiv Teodora Buzu

Jsem šťastný. Dělám, co mne baví. Maluji a miluji. Jsem vděčný. V životě jsem potkal ženu, která mi umožňuje realizovat své sny.

Marek Ztracený

 • zpěvák, Železná Ruda

Marek Ztracený.Zdroj: facebook Marka Ztraceného

Jsem nejvděčnější, že moje rodina je zdravá, že se máme rádi. Jsem vděčný za to, co jsem mohl zažít se svými fanoušky tenhle rok v Edenu a jsem vděčný za to, že můžu dělat to, co jsem si v životě vysnil. Jsem rád, že můžu žít na tak krásném místě, kde se lidi mají rádi a panuje tam mír a klid.

Romana Matoušková

 • Radomyšl  

Za co jsem vděčná.Zdroj: Deník/Petr Škotko

Letos jsem vděčná za víc věcí. Každopádně za to, že se mi podařilo vyřešit jednu rodinnou záležitost. A jako druhý příklad uvedu, že jsem vděčná za zdravá, krásná a čilá vnoučata. Jsou mojí radostí.

Tomáš Ondřej Pilař

 • umělecký šéf opery Jihočeského divadla, České Budějovice

Tomáš Ondřej Pilař, umělecký šéf opery Jihočeského divadla, České BudějoviceZdroj: Deník/VLP Externista

Pro mě byla významným okamžikem vděčnosti v tomto roce prosincová premiéra opery Komenský v Jihočeském divadle. Byl to pro mě jeden z nejkrásnějších dnů v životě. Je to nový milník pro operu Jihočeského divadla, nově nastavená obrovská laťka. Jedná se o náš nejvýznamnější projekt za mnoho posledních let. Opera vznikla na zakázku přímo pro Jihočeské divadlo a přivést takové dílo k životu je po všech stránkách nesmírně náročné. Premiéra byla na samém konci bezmála čtyřletého maratonu.

Karolína Lukášová

 • Stříbro

Karolína Lukášová, Stříbro, 25 letZdroj: Deník/Monika Šavlová

Jsem vděčná svým rodičům, kteří mě podporovali nejen finančně, ale i psychicky a morálně po celou dobu mých studií na vysoké škole, čímž jsem mohla v klidu dostudovat. A jsem vděčná za skvělé přátele, kteří mě vždy podrží, mohu se na ně vždy spolehnout a jsou pro každou legraci. Díky nim prožívám spoustu veselých dobrodružství, ale taky mi neváhají nabídnout rameno na vyplakání, když je mi smutno. To v dnešní době, kdy je všude kolem spousta faleše, není úplně běžné. Proto jsem za to moc vděčná, že já pár takových lidí ve své blízkosti mám.

Aleš Trdla

 • hudební producent, České Budějovice

Aleš Trdla, hudební producent, České BudějoviceZdroj: Deník/VLP Externista

Poohlédnu-li se zpět za letošním rokem, pak jsem Bohu vděčný za to, že mohu díky novému nasměrování i poradní církevní činnosti poznávat mnoho nových lidí, se všemi jejich osudy i starostmi. Jsem rád, že je mohou moje zamyšlení a úvahy posouvat životem dál a ukazovat jim vedle hudební oblasti, ve které stále pracuji, i na jiné, vyšší hodnoty.

Vladimír Wirth

 • informatik a dobrovolný hasič, Štěpánovice u Klatov

Vladimír Wirth, informatik a dobrovolný hasič, 41 let, Štěpánovice u KlatovZdroj: Deník/Milan Kilián

Jsem letos vděčný za mnoho věcí, ale mám-li jmenovat jednu, pak je to, že našemu sboru dobrovolných hasičů bylo po mnoha letech čekání potvrzeno, že se dočkáme nové hasičské zbrojnice, kterou potřebujeme, abychom se měli kde důstojně scházet. Vždyť jen dětí má náš sbor v malé vesničce 45. Děkujeme za to městu Klatovy, které zaplatí většinu nákladů, i Hasičskému záchrannému sboru ČR a Plzeňskému kraji, které také finančně přispějí.