Od května můžete v Českých Budějovicích navštívit revitalizovaný Park Dukelská, který umožňuje přístup přímo k vodě na nové náplavce. Pěšky nebo na kole si můžete vychutnat osvěžující pohodu přímo v centru města.

Třeboň 105 je nový kulturní prostor, kde spolu funguje divadlo, biograf, hudební produkce a galerie. Zavítá sem poprvé animátorka a ilustrátorka Eliška Podzimková s interaktivní výstavou pro celou rodinu Sopka Les Prales. Těšit se můžete také na divadelní představení, promítání filmů pod širým nebem, koncerty či výtvarný happening.

První akce letošního Vltavotýnského kulturního léta se vydařila.
Piknik u řeky v Týně nad Vltavou chutnal. Byly krevety i vepřová

Kláštery Český Krumlov jsou známé svými četnými originálními výstavami a interaktivní zábavou. Novinkou je výstava Maurizia Olivotta: Bestiarium, který zaujme nejen dospělé, ale je zde připraven i speciální program pro děti.

Českokrumlovské kláštery naplno otevřely. Korunou expozic  je výstava Svět fantazie s ilustracemi českokrumlovského výtvarníka Jindry Čapka.Krumlovské kláštery. Zdroj: Deník/Zuzana Kyselová

U dětí ještě zůstaneme. Toulava zve rodiny s dětmi na novou expozici Skřítkov Bechyně. Přivítají vás zde postavy skřítků a dalších pohádkových postav, projdete se kouzelným lesem nebo nahlédnete do komnaty zoubkové víly.

Kofíčko nahradilo autíčko na Sokolském ostrově.
Známé autíčko na Sokolském ostrově nahradila nová kavárna Kofíčko. Podívejte se

Původní trasu k Boubínskému jezírku na Šumavě, která je nyní uzavřená kvůli možnému pádu suchých stromů, nahradí brzy nová. Tu staví Lesy ČR. Právě vzniká povalový chodník, který se buduje v místech, kde pád suchých stromů nehrozí. Návštěvníci se tak dostanou na část hráze s krásnou vyhlídkou na jezírko.

Trocnovské slavnosti a veterány

V Blatné byly otevřeny nové pivní lázně. Jedná se o zbrusu nový projekt, který návštěvníkům dává možnost individuální relaxace. Kromě pivní koupele je možné se smočit i v růžové vaně, neboť Blatná je městem růží. V zámeckém parku je možné využít procházku s alpakou nebo zažít gastronomickou chvilku v romantické kavárně.

Jihočeský kraj a Jihočeské muzeum zvou na Trocnovské slavnosti, které se konají 8. až 9. září v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova a místního Archeoskanzenu. Akce je dvoudenní a nabídne bohatý program zdarma. Těšit se můžete na RockFest, komentované prohlídky, středověkou hudbu, ukázky sokolnictví, lukostřelbu, divadlo, středověké living history, historická řemesla, ukázky zbraní a zbrojí, muzejní expozici a mnoho dalšího.

Již 9. ročník Trocnovských slavností v sobotu 10. září připomněl časy Jana Žižky. V areálu památníku nedaleko Borovan na Českobudějovicku vzniká i unikátní archeoskanzen.Trocnovské slavnosti připomenou časy Jana Žižky.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Vyvrcholení Classic Challenge 2023 se odehraje stejně jako v minulých letech při největší tuzemské setinové rallye South Bohemia Classic. Tradičním dějištěm 14. ročníku bude 8. a 9. září Hotel Resort Relax v Dolní Vltavici na Lipensku. Mezinárodní setinová rallye klasických vozů přiláká na start každoročně kolem 150 posádek z několika zemí světa.

Pokud jste vyznavačem aktivního trávení volného času, můžete navštívit nový Sport Park v Jindřichově Hradci poblíž Otína. Je možno si zde zahrát fotbalgolf, zajezdit si v bikeparku, najdete tu trať pro začátečníky i pokročilé a pro nejmenší dětské hřiště. Občerstvení s terasou a písečná pláž poskytnou příjemné zázemí na celý den.

Na webu www.jiznicechy.cz najdete tipy na výlety, top akce roku, co dělat, i když prší, kalendář akcí.