Ve středu 12. července 2023 byl oficiálně v Českých Budějovicích představen veřejnosti nový sportovní areál, který nabízí například několik kurtů na plážový volejbal. V oblíbené lokalitě u cyklostezky z Budějovic do Hluboké nad Vltavou, kde je louka u řeky Vltavy v pěkných dnech obsazena desítkami lidí jako přístupná přírodní plovárna, je pamatováno prolézačkami a jinými herními prvky i na malé děti a všichni návštěvníci jistě ocení restaurační zázemí.

Velká hrací plocha má podle náměstka primátorky Petra Maroše i osvětlení a stupňovité schody jako jednoduchou tribunu, což umožňuje i pořádání větších akcí v plážovém volejbalu.

Slavnostní otevření areálu se uskuteční v pátek 21. července od 16 h. V programu vystoupí zpěvačka Olga Lounová.

Ve středu 12. července 2023 byl v Budějovicích oficiálně představen veřejnosti nový sportovní areál, který nabízí i několik kurtů na plážový volejbal.Ve středu 12. července 2023 byl v Budějovicích oficiálně představen veřejnosti nový sportovní areál, který nabízí i několik kurtů na plážový volejbal.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Práce i příští rok

Areál u Vltavy by měl být letos dokončen z větší části. Příští rok bude Povodí Vltavy pracovat na březích řeky, takže molo pro snadnější vstup do Vltavy se bude dodělávat až potom. Podobně se v budoucnu, možná příští rok, počítá s přeložením cyklostezky, která nyní vede skrz areál. Napříště má vést mezi areálem a průmyslovými objekty při výpadovce na Písek.

Opravdový kvapík

Jak zdůraznili zástupci radnice nebo i zhotovitelské firmy při otevření areálu, podařilo se sportovní zařízení vybudovat v neobvykle krátké době. „Byl to opravdový kvapík,“ řekla s úsměvem primátorka Dagmar Škodová Parmová a připomněla, že 9. května se předávalo staveniště zhotovitelské firmě a dva měsíce poté se otevírá pro veřejnost. Nabízí kurty na plážový volejbal, workoutové, parkourové i dětské hřiště s čarodějovou dvouvěžovou pevností, pískovištěm, kolotočem, provazovou džunglí, houpadly i mlhovištěm, restauraci a další vybavení. „Jsme rádi, že areál předáváme Budějčákům, aby se zde u Vltavy mohli relaxovat a nemuseli odjíždět do okolí,“ uvedla primátorka a připojila, že z dalších investic radnice v této části města by mohl následovat zastřešený aquapark.

Českobudějovický radní a jihočeský hejtman Martin Kuba poukázal na to, že mu dělá radost, že se akci podařilo tak rychle provést. „Žijeme ve společnosti, kde je strašně jednoduché něco zdržovat,“ uvedl Martin Kuba s tím, že komplikovat věci je snadné, ale přesto to vedení města chtělo zkusit. V listopadu se jen na čtvrtku nakreslily první plány, jak by areál mohl vypadat. Bylo přitom třeba spěchat, protože se sportoviště i zázemí nacházejí zčásti nad horkovodem z Temelína do Budějovic a stavbaři by jinak provedli po položení potrubí náhradní výsadbu a už by bylo těžké plochu jinak upravovat.

Areál u Vltavy roste rychlým tempem
Ďábelské tempo. Podívejte se na video, jak roste areál u sídliště Vltava

V prosinci už se povedlo dát dohromady schůzku stavební firmy, zástupců odborů magistrátu a myšlenku na nový areál u Vltavy připravit v základu k realizaci. Rychle pak musel být připraven projekt Ateliérem 8000. Společnost Metrostav pak nový areál u Vltavy vystavěla za pouhých 55 dnů, což regionální manažer firmy Martin Stašek označil za výjimečné a poděkoval svým kolegům za úspěšně odvedenou práci.

Už příští rok chce radnice vybírat zhotovitele pro další projekt u řeky tentokrát z programu Město a voda. Podle Martina Kuby by to měl být další volnočasový areál u Vltavy, tentokrát nazvaný Sluneční ostrov a rozkládající se v ohybu řeky u Plzeňské ulice. Na podzim příští rok by se tam mohlo podle Martina Kuby otevírat.