Denně využije služby centra víc než 180 handicapovaných klientů a dalších 2500 klientů ročně pak využije ambulantní služby v areálu na okraji Budějovic na hranicích přírodní rezervace Vrbenské rybníky. Před třiceti lety na louce za posledními domy města vznikla budova podle návrhu architekta Vlado Miluniče. Především díky úsilí Miloslava Cibocha, spojeného s projektem SOS dětských vesniček. Prvním ředitelem Arpidy byl Jiří Jankovský.

Historii uplynulých třiceti let mapuje výstava v IGY, která zahajuje řadu akcí připravených k výročí. Třeba i hudební den, kde vystoupí Tomáš Klus a Jiří Mádl. “Cyklem akcí chceme hlavně říct, že třicet let trpělivě a odborně pracujeme na tom, aby lidé s postižením měli potřebné služby a podmínky pro osobní rozvoj, ale i komunitu, sociální zázemí a vizi pro jejich život a aby tuto podporu vnímala i jejich pečující rodina,” říká ředitel centra Marek Wohlgemuth s tím, že se v Arpidě snaží stále rozvíjet služby podle potřeb klientů.

Nejlepší mladí Jihočeši jsou Talenty roku. Není to váš šikovný vnuk?
Nejlepší mladí Jihočeši jsou Talenty roku. Podívejte, není to váš šikovný vnuk?

"Lidé, kteří nemohou stát na vlastních nohou, mají svůj velký úkol: pomoci nám uvědomit si naše požehnání výhod, kterých se nám v životě dostalo," doplňuje Marek Wohlgemuth a naznačuje, že vztah klientů Arpidy a společnosti vůbec není jednocestný. Dnes centrum nabízí pomoc rodinám, které pečují o děti, mladistvé a dospělé s tělesným a kombinovaným postižením. Poskytuje komplexní koordinovanou péči v duchu uceleného systému rehabilitace. A to, že úspěšně, ukáže také aktivní účast klientů na kulturních a jiných akcích Arpidy, včetně těch, které se plánují ke 30. výročí zařízení.

Centrum slaví.Zdroj: Deník/Edwin Otta

V rámci jubilejního roku zahajuje výroční program výstava v IGY, která bude přístupná ještě v březnu. V květnu se koná den otevřených dveří a Den pro centrum Arpida na lipenské Stezce v korunách stromů. Během léta se uskuteční tradiční Středy před K2 a také benefiční představení na otáčku v Krumlově. "V září se odehraje na výstavišti integrační hudební festival ARPI.DAY na kterém centrum podpoří známí hudebníci, kteří s námi dlouhodobě spolupracují, třeba Tomáš Klus nebo Jiří Mádl," uvedl za Arpidu Ondřej Hellebrant. V listopadu pak centrum uskuteční ve spolupráci se ZSF JU velkou odbornou konferenci a v DK Metropol reprezentační ples. Cyklus akcí bude v prosinci zakončen tradiční Andělskou aukcí a vánočním benefičním zápasem, který pro Arpidu odehrají hokejisti HC Motor.

Druhý domov

Výstava v IGY je dílem Petry Coufalové. "Když děláte výstavu ze třiceti let života, emoce jsou obrovské. Nejvíc jsem chtěla, aby lidé dokázali vnímat, jaká je pod střechou Arpidy energie, jací jsou tam lidé a možnosti. Klienti potřebují nás, my potřebujeme je," zdůrazňuje Petra Coufalová vzájemnost a soulad celého společenství kolem Arpidy.

Také slova klienta Radka Benýška potvrzují atmosféru pohody. "Pro mě je Centrum Arpida druhým domovem. Prošel jsem tam školku, pak základní školu a praktickou dvouletou školu. Teď pracuji v sociálně terapeutické dílně," říká Radek Benýšek a oceňuje, že v centru je vše na jednom místě.

Horní polovina ciferníku na jižní straně po opravě. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.
Takhle vypadaly Budějce. Prolistujte si s námi stará alba města

Arpida nabízí veškeré vybavení, které je pro ucelenou péči nezbytné. Od samostatných fyzioterapeutických prostor přes odborné učebny, třídy, zázemí pro poskytování sociálních služeb, cvičnou kavárnu, jídelnu, bazén až po ordinace ergoterapie a logopedie. Součástí areálu jsou hřiště, výuková zahrada či hipoterapeutický areál.

Marek Wohlgemuth přitom i za nezávislé zařízení oceňuje pomoc státu, města nebo kraje, dárce velké i drobné a především zaměstnance, spolupracovníky a dobrovolníky, kteří se na chodu Arpidy podílejí. Zároveň ale připomíná, že podobná práce má svá úskalí, třeba komplikovanou a možná zbytečně složitou administrativu, když se v centru spojují služby sociální, zdravotní nebo školské. A nedá se ovšem dělat bez plánů do budoucna. “Cílem některých akcí je také prezentovat naše výzvy, zejména aktuální snahu vytvořit prostor pro dospělé osoby s tělesným a kombinovaným postižením prostřednictvím projektu Arpida+ kampus životních příležitostí,” uzavírá ředitel centra.