Vzájemné spory mezi vedením společnosti .A.S.A. v Českých Budějovicích a několika bývalými zaměstnanci, kteří založili firemní odborovou organizaci, stále neutichají.

Odboráři obviňují společnost například z toho, že neproplácí svým zaměstnancům přesčasy, nedodržuje povinné přestávky mezi směnami nebo nevyplácí příplatky za práci v noci.

„Několikrát jsme na to upozornili inspekci práce. Ta zde provedla několik kontrol a vždycky na nějaké prohřešky narazila. Přestože pokaždé společnosti určila zjednání nápravy, nic se nezměnilo,“ postěžoval si bývalý zaměstnanec společnosti a předseda odborové organizace Jaroslav Kojetín.

Poslední kontrolu uskutečnili inspektoři ve společnosti .A.S.A. začátkem února. Týkala se dva roky starého pracovního úrazu. „Jednalo se tehdy o lehký úraz nohy dnes už bývalého našeho zaměstnance. Odevzdali jsme veškeré podklady a zatím čekáme na výsledek,“ vysvětlila mluvčí společnosti .A.S.A. Marie Mocková.

Podle odboráře Jaroslava Kojetína pozměnil vedoucí střediska svozu v zápisu o nehodě konkrétní údaje, za což nyní hrozí společnosti vysoká pokuta. „Podle mých informací by to mohlo být až kolem milionu korun,“ uvedl Kojetín.

 S jeho tvrzením však ostře nesouhlasí vedení společnosti. „Za naši stranu mohu říct, že si rozhodně nejsme vědomi žádných pochybení,“ reagovala mluvčí firmy Marie Mocková. Odborový svaz, za který Jaroslav Kojetín vystupuje, navíc podle ní nemá se společností .A.S.A. nic společného

„Tuto organizaci založil pan Kojetín v době, kdy už nebyl naším zaměstnancem. Ačkoliv její název je velice podobný s názvem naší společnosti, nemají spolu nic společného,“ připomněla mluvčí firmy .A.S.A. Marie Mocková.

Podle ní si chce bývalý zaměstnanec Kojetín se společností pouze vyřizovat staré účty a poškodit ji v očích veřejnosti. „Chtěli poukázat na naši špatnou práci, ale to se jim nepodařilo, proto se nyní snaží pouze nás očerňovat,“ domnívá se Mocková.

Soudní spory

Šetření podnětu, který se týkal společnosti .A.S.A., potvrdil Deníku Inspektorát bezpečnosti práce pro Jihočeský kraj a Vysočinu. „Kontrolu jsme uskutečnili, nyní vyhodnocujeme výsledky a připravujeme odpověď na podnět,“ potvrdil Jan Rosický, vedoucí odboru pracovně–právních vztahů inspektorátu. K případnému hodnocení události nebo možnému dopadu pro firmu .A.S.A. se však odmítl vyjádřit. Stejně tak nechtěl spekulovat ani o případné pokutě.

Kvůli ukončení pracovního poměru vede bývalý zaměstnanec společnosti .A.S.A. a odborář Jaroslav Kojetín s vedením firmy soudní spor. „Okresní soud označil ukončení mého pracovního poměru za protiprávní. Musím však ještě počkat, až nabude rozsudek právní moci,“ nastínil Kojetín.

Vedení společnosti .A.S.A. se však k tomuto problému nechce v současné době nijak vyjadřovat. „Do ukončení soudního procesu nebudeme na toto téma uvádět žádné bližší informace,“ uzavřela mluvčí společnosti Marie Mocková.