Před několika dny navštívila České Budějovice delegace z Číny. Na pozvání Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) o Velikonocích přijeli tři ředitelé významných čínských vyšších středních škol, jejichž absolventi se chystají v Českých Budějovicích studovat. Skupinu vedl Andrew Chan, ředitel čínského institutu Han Gao (volně přeloženo Pokrok pro Čínu).

Jednání o spolupráci vedl za jihočeskou stranu Vladimír Kostka, ředitel Ústavu celoživotního vzdělávání VŠTE. Programu třídenní návštěvy se zúčastnil také Antonello Cappitta, ředitel evropského vzdělávacího institutu EIE (European Institute of Education) z Malty, který na spolupráci participuje.

„Spolupráce Vysoké školy technické a ekonomické s Maltou a Čínou trvá již třetím rokem,“ uvádí českobudějovický lékař Petr Petr, který akci garantuje z hlediska mezinárodních vztahů. „Z podnětu českého konzula na Maltě pana Tonio Casapinty byla již dříve uzavřena smlouva o strategické spolupráci mezi EIE Malta a VŠTE. Obě instituce spolu propagují Českou republiku a zejména Jihočeský kraj na trhu příležitostí pro studia zahraničních studentů v Českých Budějovicích.“

Studenti z asijských zemí chtějí v Českých Budějovicích studovat zejména ekonomické obory. „Zájem je nyní nejvíc z Indie a Pákistánu, to je ale proto, že tam studenti maturují už v únoru a březnu,“ řekl Deníku Vladimír Kostka. Do těchto zemí poslala VŠTE už 44 zvacích dopisů, které studenti potřebují pro získání víza.

Druhou početnou skupinou studentů, kteří se chtějí vzdělávat na jihu Čech, jsou Číňané. „Chtějí studovat Řízení podniku, proto tento obor budeme akreditovat i v angličtině,“ zmínil Kostka s tím, že velký zájem mají čínští studenti také o výuku češtiny.

Dubnový návrat

V současnosti bylo uzavřeno strategické partnerství VŠTE s institucí Han Gao se sídlem v Singapuru a v Pekingu.

Společná maltsko-česká delegace, jejímž členem byl také budějovický lékař Petr Petr, navštívila v únoru Spojené arabské emiráty, Indii a Čínu.
„Během cesty proběhla setkání a jednání jak s našimi zastupitelskými úřady v navštívených zemích, tak i s místními úřady a agenturami, které se zabývají organizací studijních pobytů v zahraničí,“ pokračuje Petr Petr.

„Recipročně jsme teď uvítali čínské partnery. Další návštěva čínských a maltézských kolegů se uskuteční 28. dubna. Nyní jednáme o společném programu s vedením kraje, magistrátem Českých Budějovic a s hospodářskou a agrární komorou,“ dodává za spoluorganizátory mezinárodního setkání Petr Petr.

Kolik asijských studentů do Českých Budějovic na podzim přijede, v současné době ještě nelze určit. Bude záležet na tom, jak se studentům podaří vyřídit administrativa spojená se získáním víz.