Novou budovu navrhuje pro areál kasáren v budějovické Žižkově ulici studie, která byla prezentována na poslední radě města.
Ve vnitřním nádvoří kasáren by vznikl objekt s podzemním parkovištěm a velkým centrálním atriem pod průhlednou střechou. Budějovicím patří střední a východní část areálu. Zmíněná studie je prvním krokem k chystané velké rekonstrukci. Ta by zachovala východní a přilehlé severní křídlo kasáren. Podle náměstka primátora Františka Konečného by ale vznikl i nový vícepodlažní objekt. „Dvůr bude zčásti zastavěn,“ říká František Konečný. Nová budova by zasahovala až na jižní hranici pozemku, kde je dnes jen ohradní zeď.

V současnosti město část prostor ve východním křídle pronajímá, například karatistickému klubu. Dvůr poskytuje k parkování krajskému ředitelství policie. Odhadované náklady na proměnu kasáren jsou nyní jednu miliardu korun. „Je to vysoká částka, přiznám se, že jsem očekával náklady nižší,“ říká František Konečný a dodává, že pro město je to tak finančně náročné, že v nejbližších pěti letech nepřipadá akce v úvahu.

Město chce ale připravit projekt pro stavební povolení, aby mohlo žádat o vhodné dotace. Dříve zřejmě začne rekonstrukce, kterou chystá ve své části areálu okresní soud.

Hlavní vstupy z Žižkovy třídy a Kasárenské ulice má mít budoucí areál, který vznikne v bývalých kasárnách naproti budějovickému autobusovému nádraží.

Podle náměstka primátora Františka Konečného sem chce město soustředit agendu matriky, stavební nebo dopravní. Věci, které Budějovice zajišťují i pro necelých 80 obcí z okolí. Výhodou by byla blízkost autobusového i vlakového nádraží. Problémem jsou ale zatím peníze. Odhadované náklady jsou jedna miliarda korun. Město tak bude zatím chystat jen projekt.

„Chceme být připraveni, kdyby se vyskytly možnosti financování z dotací,“ říká František Konečný. Za návrh projektu, který ukazuje možnou budoucí podobu areálu, dalo město necelé dva miliony korun bez DPH. Vyřešit se ale ještě musí vlastnické vztahy, město se potřebuje dohodnout s celní správou, aby od ní získalo malou část areálu. Pak by mohly Budějovice současný návrh projektu předělat na dokumentaci pro stavební povolení. Co by bylo s objekty, které by výhledově úředníci uvolnili není zatím rozhodnuto. V úvahu přichází třeba i prodej. Včetně sídla městské policie v Haškově ulici, protože i ta by se měla k nádraží stěhovat.

Část areálu bývalých kasáren, hlavně západní křídlo, patří okresnímu soudu. Také ten se chystá na velké úpravy. Podle předsedy soudu Pavla Pavlátka se nyní čeká na dokončení potřebné změny územního plánu. Pak bude třeba dokončit stavební řízení a najít stavebníka. Pokud by vše dopadlo ideálně, mohla by tato akce začít ještě v závěru příštího roku.

„Budeme spolupracovat s městem. Části projektu na sebe budou navazovat,“ přibližuje podrobnosti záměru Pavel Pavlátko. Půjde například o vjezd do areálu a parkoviště. Pro ministerstvo spravedlnosti se jedná o jednu z prioritních investic, která by umožnila celou agendu okresního soudu soustředit v jednom místě. Dosud je totiž rozdělena mezi objekty v Lidické třídě a na Zátkově nábřeží. Změna by nabídla soudu i potřebné kvalitnější zázemí