Lidé s postižením, kteří nyní ve velkém počtu míří na budějovický úřad práce (ÚP) kvůli různým změnám, řeší nepříjemný problém. Ačkoli mají na autech příslušné označení, není jim to nic platné. Před úřadem v Klavíkově ulici nezaparkují. Je tam pro ně totiž jediné rezervované místo a to zájmu zdaleka nestačí, i když se na něm běžně tísní dva automobily najednou.

Nejhorší je, že se nedá zaparkovat ani v okolí, jak upozorňuje například Marie Doubková z Českých Budějovic. „Na úřad práce a na tu novou agendu bych řekla, že je tady míst nedostatek,“ řekla včera devětapadesátiletá žena. Dodala, že na vyhrazeném místě zaparkovala spíše díky shodě okolností. „Náhodou tu bylo volno,“ zdůraznila a posteskla si, že na místo pro vozíčkáře často postaví auto někdo, kdo potom odejde do města za jiným cílem, než je návštěva úřadu práce.

Musí stát na chodníku

Slova pravidelné návštěvnice ÚP vzápětí potvrzuje několik aut s charakteristickou modrou cedulkou za čelním sklem. Nemají kde zaparkovat, a tak jejich majitelé volí raději riskantní stání polovinou vozu na chodníku, než aby objížděli celý blok a hledali volný plac, který stejně není. „Bývá tady často plno, to musím říct. Je to bída. Ale ani v okolí není pro normální auto místo,“ zdůraznila na adresu obecného nedostatku parkovacích míst Marie Doubková.

Ředitel českobudějovického ÚP Ivan Loukota reagoval, že v krajním případě, kdy by větší množství řidičů chtělo využít parkování pro handicapované, má připravenou záložní variantu. „Pokud by nastala kritická situace, tak řidiče navedeme do dvora úřadu,“ vysvětlil Loukota. Dodal, že o zvýšení počtu míst se předem neuvažovalo. Dle svých slov je rád, se povedlo zajistit alespoň jedno místo pro handicapované. Sám si uvědomuje, že situace s parkováním je kritická v celé čtvrti.

Případné zvýšení míst pro parkování invalidů by muselo schválit i město, kterému silnice patří. Samotný úřad práce žádnou parkovací rezervu nemá. Vedení radnice se změně nebrání. „Je to věc, která se dá řešit. Jestli úřad práce potřebuje pro klienty se ZTP víc místa, asi bychom mohli nějaké přidat. Vyšli jsme takhle vstříc mateřské a základní škole na Rudolfovské, tak nevím, proč bychom to neudělali v tomto případě,“ řekla náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová.

Zda se parkovací poměry pro handicapované před úřadem zlepší, nechce Ivan Loukota předjímat. „Vyhodnotíme první týden a potom budeme případně přijímat opatření,“ konstatoval. Podle statistik lze totiž zjistit, kolik lidí a kdy na úřadě něco vyřizovalo.Loukota ale upozornil, že i kdyby byl počet míst vyšší, není jisté, že by stačil pro všechny. Když by stání byla tři místo nynějšího jednoho, tak by podle ředitele zase zaznělo, že je potřeba alespoň deseti.Tak jako jinde je nyní, začátkem roku, na ÚP v Budějovicích hodně rušno. Jak potvrdila jedna z pracovnic ÚP Yvona Pražáková, třeba v pondělí dorazilo o zhruba 400 lidí více, než obvykle.

Nápor zvládají

„Nápor jsme ale očekávali, a tak ho zvládáme bez potíží. Hned u vstupu jsou připraveni naši zaměstnanci, aby poradili příchozím. Dále zde rozdáváme potřebné formuláře a zájemcům vysvětlíme, jak je vyplnit,“ popsala Pražáková.
Změn pro osoby bez práce, ale také pro žadatele o dávky je hodně. Proto většina lidí rady uvítala. „Měli jsme z toho obavy, ale už máme vše vyřízené. Jedna ze slečen nám dala formulář a ukázala, co s ním dělat,“ chválili si například manželé Voborníkovi.

Změny na ÚP

• osoby se změněnou pracovní schopností se musí v lednu přihlásit na úřadu práce. Zde přehodnotí jejich zdravotní stav a podle toho určí systém dávek

• některé dosavadní dávky se slučují nebo zanikají. Ruší se např. sociální příplatek pro zdravotně postižené. Tuto změnu mají lidem kompenzovat příspěvky na péči, o které se ale musí přihlásit na ÚP

• částečně se mění systém vyplácení rodičovského příspěvku. Celková částka bude nyní pro všechny stejná, a to 220 000 Kč. Rodiče ji mohou čerpat až do čtyř let věku dítěte.

EDWIN OTTA, LUKÁŠ MAREK