Co to obnáší starat se o autistické dítě, se podle Václavy Welserové, předsedkyně jihočeského sdružení JAU pro rodiče a přátele lidí s autismem, nedá laikům jednoduše vysvětlit. „To si člověk musí zažít. Ani známí, se kterými se stýkám, si to nedokáží úplně představit. Děti mají problémy s komunikací, s představivostí, těžké je pro ně navazovat vztahy. Rodiny se tak mnohdy dostávají do izolace," vysvětluje nelehký osud, který si sama prožila.

Právě proto se členové sdružení, kde se aktivně angažuje pětadvacet rodin, snaží zprovoznit komunitní centrum. To nabídne aktivity nejen pro nemocné děti, ale i sourozence autistů, kteří nemají jednoduchou situaci a samozřejmě i jejich rodiče.

Ti si sem budou moci přijít pro radu, předat si zkušenosti. Aby se takové plány mohly uskutečnit, sešly se v sobotu navzdory pošmournému počasí v Českých Budějovicích stovky dobrovolníků na startu charitativního Modrého běhu. Právě jeho výtěžek vznik nového centra podpoří.

Mezi příchozími nechyběla ani studentka sekundy českobudějovického Biskupského gymnázia Natálie Hlatká, která organizátorům akce předala v kasičce vyrobené z obyčejné krabice výtěžek sbírky, kterou mezi sebou zorganizovali právě studenti. „Kolik je uvnitř, nevím, ale obcházeli jsme celou školu a lidi tam házeli desetikoruny, dvacky i padesátikoruny," naznačila.

Všichni účastníci Modrého běhu přidali na dobrou věc padesátikorunu, za kterou dostali startovní číslo, ale i drobnou odměnu v cíli. Nejrychleji z asi dvou stovek běžců proběhla vytyčenou trať Jiřina Míková. „Byl trochu studený vzduch, ale jinak se běželo dobře," pochvalovala si.

V chladném počasí ji hřál minimálně pocit vykonaného dobrého skutku. Jak je taková podpora potřeba, ví z vlastní zkušenosti. „Učím a máme ve škole chlapce s autismem. S kamarádkou jsme se proto rozhodly, že poběžíme a aspoň minimální částkou přispějeme na dobrou věc," říká Jiřina Míková.

Pomoci mohou i ti, kdo start Modrého běhu promeškali. Podrobné informace najdou na stránkách sdružení www.autiste-jihu.cz.