Na srazu historických autobusů, který se konal v sobotu v areálu ČSAD Jihotrans v Českých Budějovicích, měli možnost sednout za volant nebo se podívat na motor.


Sice to vypadalo, že si na své přijde jen mužská populace, ale svůj údiv dávaly najevo i dámy. „Jé, na tenhle kloubák se pamatuju, s tím jsem jezdila do školy. A mělo to ještě takové to cvakací zařízení na jízdenky,“ komentovaly vůz maďarské výroby.


„Zhruba před šesti sedmi lety vznikl RTO klub a jednou za rok pořádáme výjezdní zasedání. U nás v jižních Čechách tomu říkáme Jihočeská dvacítka, podle toho, že na prvním setkání tu bylo zhruba dvacet vozidel,“ popsal setkání Robert Krygar, ředitel ČSAD Jihotrans.


„Návštěvníci zde mohou vidět historická vozidla, která byla jak ve službách ČSAD, tak dalších firem zhruba od roku 1935 a výše. Každý vůz je svým způsobem originál, a na dnešním setkání mají premiéru dva. Jde o Škodu RO, která pochází z Kroměříže, a pak ČSAD Jihotrans zde má přívěs za autobus ŽD, dá se říci obytný přívěs pro 42 lidí, který je jediný dochovaný v České republice,“ vylíčil.


Všechny exponáty jsou funkční, což dokázaly při spanilé jízdě do Třeboně. A některé, například vyhlídkový autobus, dorazily na setkání po vlastní ose.
Na místě si mohli zájemci vyzkoušet i jiné druhy dopravních prostředků, například starší kolo či koloběžku. Někteří odvážlivci sedli i do labutě. „Je to dost nestabilní, myslíte si, že se převrátíte. Ale je to super,“ komentovala zážitky Lucie Malatínová z Prachatic.


„O akci jsme se dozvěděli na setkání na Křivonosce, jsme fandové veteránů,“ doplnil Lucii Václav Andreus. „Ale jsme malinko zklamaní, čekali jsme, že tu toho bude víc,“ poznamenala Lucie.